Ekonomi

Milyonlarca Çalışana Büyük Müjde! Sorun Artık Bir Ayda Çözülecek

​Bakan Müezzinoğlu, iş mahkemeleri sorunu çözümü için ‘Ara buluculuk Kurumu’ geldi Böylelikle sorunlar artık bir ayda çözülmüş olacak.

İş mahkemelerinde yaşanan sorunların çözümü için iki bakanlık hemen harekete geçti. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Adalet Bakanlığımızla birlikte İş Mahkemeleri Kanunu’nda yeni bir çalışmayı tamamladık. 

Yakında Bakanlar Kurulu’na taşıyacağız. Bu kanunla işverenin dinamikleri yükselecek, çalışanın da çalışma kalitesi çoğalacak. Bunun için de sorun 1 ayda çözülmüş olacak arabuluculuk kurumu getiriyoruz.

MAHKEME YOLU AÇIK

Arabuluculuk kurumu yüzde 60-70 problemleri çözeceğini açıklayan Müezzinoğlu, “Anlaşma olmazsa mahkeme yolu açık. 10 sene evvel ayrıldığım bir iş yerinde avukat bir arkadaş dedi ki ‘Hakkını ararsan, bana vekaletini ver, yarısı senin yarısı benim.’ Böyle bir hukuk yok. Geriye dönük alacaklar için mahkemeye başvuru samanı 2 seneye indirmeyi hedefliyoruz. 

Mevcut uygulamada bu süre 10 sene. Kıdemde referandum sonrası Mehmet Müezzinoğlu, herkesin görebildiği şeffaf ve sürdürülebilir bir kıdem tazminatı fonunu, 16 Nisan’da yapılması hedeflenen referandumdan sonra ele alacaklarını belirtti.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu