Ekonomi

Milyonlarca Çalışan Yarın Maaşınızı Eksik Alacaksınız Çünkü…

Türkiye genelinde kamu çalışanları ve 250 ile bin arası çalışanı olan özel sektör firmaları, yarından itibaren otomatik olarak “Bireysel Emeklilik Sistemine (BES)” dahil oluyor.

Ülke genelinde tasarrufların çoğaltılması için 1 Ocak’ta başlayan sisteme 45 yaş altında çalışanlar kademeli olarak katılacak. Sisteme sene başında bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör firmaları dahil olurken, yarından itibaren de 45 yaş altı memurlar ve 250 ile bin arası çalışanı bulunan firmalar BES’te yerini alacak.

4 MİLYON KİŞİDEN KESİNTİ YAPILACAK

Böylelikle 2,5 milyon memur, 1,5 milyon özel sektör çalışanı olmak üzere toplam 4 milyon kişiden otomatik olarak prime esas kazancın yüzde 3’üne karşılık gelen tutarda BES kesintisi yapılacak.

Çalışanlar tarafından ödenen katkı paylarına, BES ile aynı koşullara tabi olarak yüzde 25 teşvik verilecek. 2 aylık cayma süresi sonrasında sistemde devam eden çalışanlara da ek olarak bin lira tutarında devlet katkısı sağlanacak. Ayrıca, emeklilik halinde hesabındaki birikimi senelik gelir sigortasıyla almayı tercih yapan çalışana, birikiminin yüzde 5’i kadar ilave devlet katkısı teşviki verilecek.

2 AYLIK CAYMA SÜRESİ VAR

Söz konusu birikim sistemine dahil olan çalışanlara 2 aylık cayma süresi tanınacak.

100-250 ÇALIŞANI OLANLAR 1 TEMMUZ’DA GEÇECEK

Özel sektörden 100-250 çalışanı olanlar da 1 Temmuz 2017’de sisteme geçiş yapacak. Bu sayede yaklaşık 1,5 milyon özel sektör çalışanı da sistemde yerini alacak. Mahalli idareler ve KİT’ler ise 1 Ocak 2018’den itibaren sisteme dahil olacak. Özel sektörde faaliyet gösteren 5-10 çalışanı olanlar 1 Ocak 2018’den, 10-50 çalışanı olanlarda 1 Temmuz 2018’den itibaren sisteme girmiş olacak.

Çalışan sayısı 5’ten az olan özel sektör ise kapsamda yer almıyor. Öte taraf Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre, 17 Mart itibarıyla sisteme otomatik katılan çalışan sayısı 727 bin 55′ olurken, çalışanların fon tutarı da 109 milyon 175 bin 486 lira olarak hesaplandı.

Aynı tarih itibarıyla BES’te toplam katılımcı sayısı 6,7 milyonu aşarken, katılımcıların fon tutarı 56,7 milyar, devlet katkısı fon tutarı da 7,9 milyar lira olarak kayıtlara geçti.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu