Güncel

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli; S-400 Alımı F-35’leri Alımlarını Etkilemez

Milli Savunma Bakanı Canikli, S-400 alımının F-35’lerin alımını etkilemeyeceğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı Canikli, S-400 alımının F-35’lerin alımını etkilemeyeceğini söyledi.
 

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alımının ABD ile F-35 alışverişini etkilemeyeceğini belirterek, Rusya ile yapılan S-400 anlaşmasının kesin olduğunu söyledi.

Canikli, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “S-400’lerde son durum nedir? S-400 alımı F-35 projesini etkiler mi?” sorusu üzerine Canikli, ” Yok, onlarla ne alakası var? Hepsi ayrı projeler bunlar. Türkiye yıllar önce F-35 projesine girdi, önümüzdeki yıldan itibaren de teslimler başlıyor. Parasını veriyoruz, onunla hiçbir alakası yok bunun. En son cümleyi söylediğimizden bu yana herhangi bir değişiklik yok. Anlaşma yapıldı, finansmanı da çözüldü, sipariş verildi, avans ödemesi yapıldı. Halen o noktadayız. Hatta planlanan takvimden, önceden teslim etme imkânı olur mu diye zaman zaman görüşüyoruz.” diye konuştu.

“ABD Kongresi’nde bunun engellenmesine yönelik kulisin döndüğü ifade ediliyor.” sözleri üzerine Canikli, şu değerlendirmeyi yaptı: “Uluslararası kurallar var. Baştan yürütülmek, yapılmak istenen bir proje olsa, dediğiniz doğru. Ama öyle şey olmaz. Parasını vermişiz, karşılığı yerine gelecek. Biz görevlerimizi, yükümlülüklerimizi yerine getirmişiz. Buna bağlı olarak, anlaşma ve anlaşmada yer alan kurallar çerçevesinde bütün taraflar edimlerini yerine getirecekler. Bu kadar basit bir şey.”

Hatırlanacağı üzere TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Washington’da yaptığı temasların sonrasında verdiği bir söyleşide “S-400’leri alırsanız biz de Kongre’den karar çıkartır, size F-35’i satmayız.’ gibi bir havadalar.” ifadesini kullanmıştı. Bozkır, bunun bir “aba altından sopa göstermek” olduğunu da belirtmişti.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı