Güncel

Milli Parklarda Artık Yeni Dönem Başlıyor

​Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar(DKMP) Genel Müdürlüğü vatandaşların korunan yerlere zaman kaybetmeden girip korunan bölgelerde daha çok zaman geçirebilmeleri için HGS uygulaması hayata geçiyor.

PROTOKOL İMZALANMIŞTI

Başta HGS’ye sahip araçların korunan yerlere beklemeden giriş yapmalarına imkan sağlamanın yanında diğer ziyaretçilerin de yaya olarak veya araçları ile girişlerini kolaylaştırmak için ile korunan yere  Hızlı Geçis Sisteminin kurulmasına yönelik olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar(DKMP) Genel Müdürlüğü ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirket arasında geçtiğimiz Ağustos ayında bir protokol imzalaması yapılmıştı.

İLK UYGULAMA ULUDAĞ’DA

İmzalanan bu protokol gereğince Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi tarafından yapılan ihale kapsamında Hızlı Geçis Sisteminin kurulmasına yönelik olarak ilk çalışmaya Bursa – Uludağ Milli Parkı’nda başlandı.

Aydın – Büyük Menderes Deltası-Dilek Yarımadası Milli Parkı, Bolu – Yedigöller Milli Parkı ve Abant Gölü Tabiat Parkı ile Trabzon – Altındere Vadisi Milli Parkı gibi ilk etapta 23 adet korunan bölgede yapılacak olan Hızlı Geçis Sistemin kurulmasına yönelik olarak sözleşme Mart ayında imzalandı. İlerleyen zamanlarda HGS uygulaması bütün korunan yerlere yaygınlaşarak vatandaşların hizmetine sunulmuş olacak.

HEDEF ZİYARETÇİ SAYILARINI DAHA ÇOK ÇOĞALTMAK

2016 senesinde ulaşılan bu rakama korunan yer ziyareti kolaylaştıran ve korunan yerlerimiz ceplere taşıyan Milli Parklar Mobil Uygulaması’nın büyük rolü olduğunu söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Çünkü uygulama sayesinde milli park veya tabiat parklarını ziyaret yapmak isteyen vatandaşlar, seyahatlerine başlamadan evvel tabiatta yapacağı aktiviteye göre park seçebiliyor, park sahasına nasıl gideceği hakkında rota oluşturabiliyor, hava durumunu ve giriş ücretlerini öğrenebiliyor, park hakkında bütün detay bilgilere kolayca ulaşabiliyor. 

Bu uygulamada fotoğraf galerileri sayesinde park alanı hakkında önceden bir izlenim edinebiliyor. 

Ayrıca kullanıcılar uygulama içinde haber, duyuru, anket modüllerinden güncel bilgi ve haberlere de ulaşabiliyor.

ZİYARETÇİ SAYIMIZI ARTTIRMAK İSTİYORUZ

Milli Parklar Mobil Uygulaması’na HGS’nin de eklenmesiyle korunan bölge ziyaretin hem çok kolay hem de çok hızlı bir hale geleceğini söyleyen Prof. Dr. Eroğlu “Hizmete alacağımız bu uygulama ile korunan yerlerimizdeki ziyaretçi sayılarını daha da ileriye taşımak istiyoruz.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu