Güncel

Mikro Kredi İle İş Yeri Açtı Çıkan Yangın Neticesinde Her Şey Küle Döndü

​Elazığ’da fiziksel engelli Zekiye Yüksel’in hayalleri, 5 sene evvel bin TL’lik mikro kredi alıp ve açtığı tuhafiye dükkanında çıkan yangın neticesinde her şeyi kül oldu.

Elazığ’da annesiyle birlikte yaşayan fiziksel engelli Zekiye Yüksel, 5 sene evvel mikro kredi alıp, tuhafiye dükkanı açtı. İş yerinde terzilik yapan Yüksel, işlerini büyüttü. 

Fakat Yüksel’in iş yerinde çıkan yangın, hem hayallerini hem de emeklerini bir anda küle çevirdi. 

Elektrik kontağından çıktığı tahmin yapılan yangında, yaklaşık 50 bin TL’lik zarar oldu.

TÜM YATIRIMIM YOK OLDU

Tuhafiyecilikle birlikte iş yerine aldığı dikiş makineleriyle terzilik de yaptığını söyleyen Yüksel, “İşlerim iyi gidiyordu. ‘Yavaş yavaş borçlarımı öderim’ dedim. Daha sonra babamdan kalan maaş üzerine de kredi çektim ve işlerimi daha da geliştirdim. Ürünler alarak dükkana koydum. 3 gün evvel de 15 bin lira değerinde ürün almıştım. 

Salı günü saat 19.00 gibi bana dükkanımdan dumanlar çıktığına ait haber geldi. Geldiğimde dumanları gördüm. Tüm yatırımım yok oldu.

AYAKTA DURMAYI BAŞARIRIM

Hayatında tüm engellere rağmen böyle bir iş yeri açtığını aktaran Yüksel, “‘İnsanın canına geleceğine malına gelsin’ diyorlar. Doğru fakat ben bu halde iş yerimi kurdum ama yine geriye düştüm. Yetkililerden bana destek olmalarını istiyorum. En azından kendi borcumu karşılayacak kadar bana yardım etsinler. Ben yine ayakta durmayı başarır ve yaparım. Her şeye sıfırdan borçla başladım. 50 bin liradan çok zararım var.

Hiçbir şey kullanılmıyor. Kullanılan ürünler de zaten su ve is içerisinde. Dükkanı nasıl yaptıracağım, toptancılara borçlarımı nasıl ödeyeceğim. Yangından sonra doğru düzgün uyuyamıyorum. Hiç borcum olmasa, kendi sermayem olsa veya dükkan kira olmasaydı ‘Benim malım’ der, ‘Bir şey olmaz’ derdim. Ama borç farklı oluyor. Onlar da kolay kazanmıyor. Ben sonuçta herkesin borcunu ödemek istiyorum.

KREDİ ÇEKTİĞİ İÇİN ZOR DURUMDA KALDI

Yaşlı annesinden başka kimsesinin olmadığını söyleyen Yüksel, babasından kalan maaşın olduğunu fakat 630 TL ev kirası ödediklerini ve kredi çektiği için zor durumda kaldıklarını dile getirdi.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu