Ekonomi

Mikro Kredi İle Başladı Şimdi İse…

​Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde kredi desteği ile keçecilik yapmaya başlayan Handan Ünlü, kısa bir zamanda sanatıyla Londra’ya ulaştı.


Bir arkadaşının tavsiyesiyle 15 sene evvel başladığı keçeciliği zamanla geliştiren Ünlü’ (39) dikişsiz olarak keçeden üretmiş olduğu kıyafetler, yurt içinde ve dışında ise yoğun ilgi görüyor.

Harran Kaymakamlığı Halk Eğitimi Merkezinde eğitmenlik de yapan Ünlü, keçeciliği 16 kursiyere de öğretiyor. Kendisinin ve kursiyerlerin ürettiği ürünleri pazarlayan Ünlü, bayanların aile bütçesine katkı sunmalarına da destek oluyor.

Ünlü, yaptığı açıklamada, 17 yaşında evlendiği için ortaokulu yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Yaşamıyla ilgili bir düzen kurduktan sonra bir taraftan keçecilik mesleğini devam ediyor, diğer taraf da ise eğitimine devam ediyor Ünlü, açıköğretimde okuduğunu söyledi.

MİKRO KREDİYLE BAŞLADI

Bir arkadaşın tavsiyesiyle aldığı mikro krediyle yaaşmını değiştiğini söyleyen Ünlü, şunları söyledi:

Ailemde el sanatlarıyla uğraşanlar vardı. Ben de küçük yaşlardan itibaren el sanatlarına ise çok ilgi duyuyordum. 

Halk eğitimi kurslarına devam ettim fakat evlenince ara vermek zorunda kaldım. Fakat pes etmedim, bir iş yerinden gelen teklifi değerlendirerek işe başladım. Sonra arkadaşlarım bana mikro kredi almamı tavsiye etti. Aldığım kredi çok cüzi bir miktardı ama yün alarak evde keçecilik yapmaya başladım. Buradan kazandığım parayla hem kendi eğitimim, hem de kızlarımın eğitim masraflarını karşılamış oldum.

İlk başlarda kurslar dışında kentteki ustalardan keçecilik mesleğinin inceliklerini öğrendiğini söyleyen Ünlü, konuyla ilgili birçok araştırma yaptığını söyledi. Bu arada Rusya’da keçenin kıyafet haline geldiğini anlatan Ünlü, konuşmasına şöyle devam etti:

Keçecilik bizim kültürümüzde olan bir şey. ‘Neden biz de keçeyi kıyafet olarak yapmayalım?’ dedim. Sonra keçeden kıyafetler yapmaya başladım. Fakat daha sonra bu kıyafetlerin dikişsiz yapılması gerektiğini öğrendim. Bu konuda birkaç şahıstan ders aldım ama tam istediğimi öğrenemedim. Yaklaşık 1,5 sene evvel keçe sanatçısı Mehmet Girgiç ile tanıştım. Bu tanışma sayesinde ondan dikişsiz keçeden kıyafet yapmanın inceliklerini öğrendim. O tarihten bu zamana da tamamen dikişsiz keçe üzerine çalışıyorum.

LONDRA’DAN YELEK SİPARİŞİ

Ünlü, ürettikleri kıyafetlerin zamanla yurt içinde ve yurt dışında ilgi görmeye başladığını söyledi.

Keçeden kıyafetleri internet üzerinden sattığını söyleyen Ünlü, “Sipariş üzerine ve internetten satış yapıyoruz. Şanlıurfa, İstanbul ve Ankara’da bazı mağazalarda bu ürünlerimizi satıyoruz. Sabancı Üniversitesi 500 fular siparişi verdi. Yoğun bir tempo içinde olacağız gibi görünüyor. Londra’dan bir butik işletmecisiyle görüşme yaptık ve onun için yelek siparişi aldık. Siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Bunlar bizi çok mutlu ediyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu