Kültür

Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi Kapsamında Fidan Dağıtıldı

Batman’da Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi kapsamında 700 çifçiye yaklaşık 34 bin adet ceviz fidanı dağıtıldı

Batman merkez ve ilçelerindeki çiftçilerin tarımsal gelirini yükseltmek, meyveciliğin gelişmesini sağlamak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla ‘Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında Batman’da 700 çiftçiye 34 bin adet ceviz fidanı dağıtımı yapıldı.

Tarım Kredi Kooperatifinde yapılan fidan dağıtım törenine; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas, Şube Müdürleri ve çiftçiler katıldı.

Batman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinasyonunda dağıtımı yapılan ceviz fidanın maliyeti ise yüzde 70 hibe ile Batman Valiliği İl Özel İdaresi tarafından finanse edildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü  tarafından çiftçilere temsili olarak fidanların dağıtımı yapıldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas, Batman merkez, Hasankeyf, Beşiri, Kozluk, Sason ve Gercüş ilçelerinde ceviz bahçesi tesis eden yaklaşık 700 çiftçiye 34 bin adet ceviz fidanı dağıtımı yaptıklarını söyledi.

Kiyas, “2016 yılında ‘Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında 20 bin adet ceviz İl Özel İdaresinden, 14 bin adet ceviz fidanı da Bakanlığımızdan olmak üzere toplam 34 bin adet ceviz fidanı dağıtımı çiftçilerimize yapılmıştır. Bu yıl içerisinde ilçelerimiz dahil toplam 48 bin adet ceviz fidanı dağıtıldı, 375 adette fıstık fidanı dağıtıldı.” dedi.

2017 yılında da bu tür çalışmalarının devam edeceğini kaydeden Kiyas, “Batman’ın Güneydoğu’da olması, ikliminin de özellikle fıstık ve ceviz için yetiştiriciye uygun olması nedeniyle son yıllarda ciddi bir şekilde fıstık bahçelerinin kurulumuna rağbet var. Bizde çiftçilerimizin bu yönelimine katkı sunmak amacıyla böyle bir projeye girdik. Aşağı yukarı her ilçemizde bir havza mevcuttur. Sason ve Kozluk’un bir kısmında çilek gelişti ve cevize çok müsaittir. Beşiri özellikle fıstık alanında gittikçe gelişme gösteriyor. Gercüş’te fıstık, ceviz, badem ve bağcılık eskiden beri var olan bir şeydir. Gercüş’te de son yıllarda aynı şekilde fıstığa da ciddi bir yönelme oldu. Bizde var olan bu meyvecilik kültürüne katkı sunmak, meyveciliğin gelişimini sağlamak için bu tür projelerle çiftçilerimize destek sağlıyoruz.” diye konuştu. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu