Sağlık

Meyan Kökü Güzelleştiriyor! Sadece Güzelleştirmek mi? Bakın Daha Neler Neler

Meyan Kökü Güzelleştiriyor! Sadece Güzelleştirmek mi? Bakın Daha Neler Neler Şanlıurfa’da sıcak havalarda sıklıkla tüketilen meyan kökünün faydalarını sizler için araştırdık

Meyan kökü , bitki olarak Glycyrrhiza glabra’nın kökünden alınmış bir özüttür . Ekstrakt, antik çağlardan beri insanlar tarafından tüketiliyor ve şeker formunda, lezzet verici bir ajan olarak ve sağlık takviyesi olarak oldukça popüler. 
Meyan şerbeti, genç ve yaşlılar arasında popülerdir ve o eşsiz, tatlı ama tıbbi lezzeti vardır.

Meyankökü “ek” kategorisine girdiğinden, üretimi ve arzı büyük ölçüde düzensizdir. FDA veya diğer sağlık koruma kurumları tarafından onaylanması gerekmez ve serbestçe satılabilir (ve tüketilebilir). 
Bu, kişilerin yararlarının abartılmış iddialarına olanak tanımakta ve faydasız tüketicileri yararları ve tehlikeleri arasındaki dengeyi gerçekten anlamaksızın kullanmalarını teşvik etmektedir.

Bu eski çare hakkında bilimsel gerçekleri dengeli bir şekilde gözden geçirmeye çalışalım. Potansiyel tehlikelerle ilgileniyorsanız makalenin sonuna doğru ilerleyin.

Meyan kökü nedir?

Baklagil bitki Glycyrrhiza glabra’nın kökleri, doğal olarak en tatlı olanlardan biri olan tatlı bir kök verir. Şekerden (sakaroz) 30-50 kat daha tatlıdır! Sıvı ya da katı formda özümlenen öz, sıklıkla meyankökü olarak bilinen, eski Fransız licoresse’den gelen bir isimdir ve bu da, “tatlı kök” anlamına gelen Yunanca g lukurrhizadan gelmektedir.

Glycyrrhiza bitkisinin 20’den fazla çeşidi var , bu da vahşi doğada yetişen ve Güney Avrupa ve Asya’da yetiştirilen uzun boylu bir çalı. Meyan kökü çubuğu ana kökten 20 metreye kadar çıkabilen etli yeraltı köküdür. Yaklaşık 20 cm uzunluğunda parçalara bölünen çubuklar, bitki pazarında çokça satılıyor.
 

Meyan Kökü Tarihi

Eski Mısırlılar, Romalılar, Rumlar, Çin ve Hint kültürleri meyan kökü ile aşinadırlar. Tutankamon’un mezarında bulunan meyan kökü köklerinin gizlenmesi vardı.

Çin meyan kökü, Glycyrrhiza uralensis türünden gelir . Geleneksel Çin tıbbında, meyan kökü en önemli maddelerden biridir ve birçok sağlık yararı kullanımı ile ilişkilendirilir. 2. ve 3. yüzyıl Han Hanedanlığı’ndan beri kayıtlara geçmiştir. İlk olarak 8. yüzyılda Çin’den getirilen en eski örnek, hala Nara, Japonya’daki Shosoin İmparatorluk deposunda bulunmaktadır.

Geleneksel Çin tıbbı, çoğu zaman bir “monarch ot” (veya ana madde) ve “bakan otları” ve “rehber otlar” gibi diğerlerine ayrılmış pek çok otun kombinasyonlarını kullanır. 
Meyan kökü, diğer şifalı bitkilerin etkinliğini arttırdığı gibi yumuşamayı tatlandırmaya yardımcı olduğu söylenen bir rehber ot olarak kullanılır. 
Bu şekilde, Çin bitkisel ilaçlarının yaklaşık% 50’si çeşitli meyankökü içerir.
Hindistan’da meyan kökü eski Sanskritçe ‘ Yasthimadhu’ adını taşıyor ve Ayurveda ve diğer geleneksel ilaçların temel dayanak noktası olmuştur.

İngiltere’de, Haçlı seferleri sırasında İspanya’dan göç eden Benedikt keşmeleri, meyan kökü bitkisini antik Batı Yorkshire’daki manastıra getirdi. Pontefract’in eski kentinde yetiştirildi ve özler içeceklerin tadına bakmak için kullanıldı. Yaklaşık 500 yıl önce yerliler Pontefract kek olarak bilinen meyan şekerlemeleri yapmaya başladılar. 
Bitkiler orada artık yokken, şeker hala bu güne kadar yapılmaktadır. Sadece anasonla zenginleştirilen pek çok “meyan kökü” şekerlemenin aksine,  Türkiye’den ithal edilmiş meyan kökleri ile Pontefract kekleri pekmez ile karıştırılmış meyan kökü içeriyor.

ABD’de, Glycyrrhiza lepidota , yalnızca bir tür yabani meyan kökü meyan tesiste bulunur . Bu bitkinin herhangi bir ticari ekimi yapılmadı. Teton, Dakota ve Sioux kabileleri yaprakları huni ve diş ağrısı için kök olarak kullandılar. Texan halk hekimleri doğumdan sonra ateşi azaltmak ve plasentayı atmak için kök özüt kullandı.
 

Kimyasal olarak meyan kökü

Meyan kökünün özü organik bileşik Glycyrrhin (veya Glycyrhhic acid ) ‘dir. Bu, yaklaşık% 6-25’lik bir payı oluşturur ve ana aktif bileşendir. 
Etkileri çok araştırılmış ve halen araştırılmaktadır.

Glikirizin yapısı, adrenal bezlerimiz tarafından üretilen kortikosteroidlerle paylaşır. Su ile teması ile köpüren tatlı bir glikosiddir.

Meyan özünün stres hormonlarını taklit ettiği söylenir, östrojenik bir özelliğe sahiptir ve ayrıca vücuttaki prostaglandin düzeylerini yükseltmeye yardımcı olur.

Sağlığa Faydaları

Tarihsel olarak, meyankökü birçok iddia ile ilişkilendirildi; bazıları incelenmiş ve makul kabul ediliyor, bazıları kurgu olarak belirlenmiş ve birçok iddia bugüne kadar hiç araştırılmamıştır. 3000 yıldan fazla bir süredir, bir uyuşturucu (tahriş olmuş membranlar için yatıştırıcı), balgam söktürücü (mukus salgılarını gevşetip atma), anti-inflamatuar bir ajan ve bir karaciğer koruyucusu olarak düşünülmüştür . Aynı zamanda midede ülser iyileştirici özelliklere sahip olduğu söylenmektedir.

Gıda takviyeleri ile ilgili sorun, ilaç firmaları tarafından patent alınmadığıdır. Farmakolojik araştırmalarına milyonlarca dolar verme ihtimali azdır, çünkü aslında hiç kimse özü kullanamaz. Bununla birlikte, pek çok ilgili taraf kurguya aykırı davranma iddiasından bazılarını araştırdı.

Bazıları, sağlık yararları sağlayan aktif maddeleri ayırmaya çalıştı. Şöyle Glisirizin yüksek dozlarda pek çok yan etkileri ile ilişkili olan, de-Glycyrrhizinated meyan kökü (DGL) güvenilir ve eşlik eden yan etkiler olmaksızın yararlarını korumak için tespit edilmiştir.

Birçok anektodik iddia ve tarihi kullanıma rağmen, yaygın kullanımın tıbbi sebeplerden ötürü teşvik edilmesi için çok modern ve sağlam bir araştırma yapılmadığı söylenmelidir. 
Ayrıca, meyankökü diğer ilaçlarla etkileşim kurabileceğinden ve birçok tehlikeli yan etkiye neden olabileceğinden, tıbbi bir profesyonelin önerisi olmaksızın düzenli olmayan kullanımda dikkatli olunması gerekir.

Gıda takviyeleri ile ilgili sorun, ilaç firmaları tarafından patent alınmadığıdır. Farmakolojik araştırmalara para yatırma olasılığı düşük olduğu için kimsenin özü aslında olamaz.

Mide Ülseri İçin Faydalı

Mide ülseri, koruyucu mukozal bariyer kaybolduğunda üretilir. Prostaglandinler savunma bariyerinin iyileştirilmesinde ve geliştirilmesinde yardımcı olduğu için, meyan özünün uygun dozlarda ülser iyileşmesine yardımcı olabileceği ispatlanmıştır. 
Prostaglandin düzeylerini arttırarak bunu yapar.

Hollandalı bir araştırmacı meyan kökü, yalnızca ülseri iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda mide astarının ömrünü uzatmaya yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Aynı zamanda ülser kaynaklı bakteri Helicobacter pilori’yi de inhibe edebilir .

Bazı İranlı araştırmacılar, daha az gastrik yan etkilere sahip olan meyan kökü meyan kökü ile kaplı aspirin bulmuşlardır.

Bununla birlikte, daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
 

Boğaz ağrısı, bronşit ve astım

Meyan aroması tütün endüstrisinde yaygın olarak kullanılır. Sigaraların karakteristik zevki, tütünü iyileştirmede kullanılan meyankökü düzeyiyle ilgilidir. 
Tütün endüstrisi, meyan kökü özütünün havayolu yollarını açtığını ve her bir sigarayı daha fazla “patlamaya” getirerek etkili duman ve nikotin penetrasyonunu geliştirdiğini biliyor.

Geleneksel olarak, meyankökü aromalı pastil ve tentürler iltihaplı boğaz membranlarında yatıştırmaya ve öksürük ve nefes almayı kolaylaştırmak için kullanılmıştır. 
Birçok eski balgam söktürücünün önemli bir bileşenidir. Solunum yollarının açılması etkisi, kapalı solunum yollarının wheezing yaptığı astımda faydalı olabilir.

Diş ağrısı, Ağız Hijyeni ve Ses

Yabani meyan kökü üzerindeki çiğneme, sakız hastalıklarına karşı savaşarak diş temizleyicisi olarak iş görüyor.
Meyan kökü şarkı söyleme oturumlarında, Blackfoot Hint kavimleri tarafından meyan kökü özütüden yapılmış bir çay, sesi yükseltmek için kullandığı bilinmektedir. 
Ses tellerinin kuvvetini küçük dozlarda arttırarak işe yarayabilir. Çiğneme meyan kökü, benzer faydalar sağlayabilir.

Meyankökü özütü bir glukokortikoid hormonu taklit edebildiğinden teşhis konmamış ve sınırda adrenokortikal yetmezlik (Operasyon stresine maruz kalan adrenal yetmezliği olan hastalar kendini aşırı tuz atımı, kan hacminde azalma, hipotansiyon, şok ve ölümle gösteren bir hastalık türü) olan insanlar küçük dozlarda özütten yararlanabilir. Bununla birlikte, şu anda yararların riskin üstünde olduğu dozajı bulmak için bu araştırma yapılmaktadır.
Kronik yorgunluk sendromunda yardımcı olduğu bazı anekdot iddiaları üzerinde duruluyor.
Hayvanlar üzerindeki yeni bir araştırma, meyan izoliküritigenin bir bileşeninin kronik kokain bağımlılığı tedavisinde kullanılabileceğini ve dopamin reseptörlerini inhibe ederek kokainden çekildiğinde bir panzehir ve bir sütten kesme ajanı olarak faydalı olabileceğini gösterdi. İnsanlarda henüz test edilmemiştir.

Bazı ajanslar, meyan kökünün karaciğer koruyucu etkisinin hepatit B ve C gibi virüslerin neden olduğu kronik Hepatit tedavisinde faydalı olabileceğini bildirmektedir.
Estrojenik etkisi, menopoz döneminde çirkin bir şekilde saç büyümesine, saç dökülmesine ve yorgunluğa neden olan daha yüksek testosteron seviyelerine sahip kadınlara yardımcı olabilir.

Ve Şimdi Kötü Haberler!

Gerçek kuvvetli Meyan büyük ölçüde ciddi yan etkileri nedeni ile birçok sağlıkçı tarafından terk edildi.

Meyankökü Yüksek Dozlarda Tüketildiğinde

Ciddi hipertansiyon (kan basıncının yükselmesi)
Kas felci
Hipokalemi (indirgenmiş potasyum)
Kalp ritim bozuklukları
Erkeklerdeki erektil disfonksiyon (iktidarsızlık)
Kadınlarda menstrüel bozukluklar
Meme kanseri reaktivasyonu
Hastaların kas felci ve büyük miktarda siyah meyan kökü tükettikten sonra serum potasyum düzeyleri çok düşük olduğu vakalar belgelenmiştir. 
Günde 200 gr’ın üzerindeki dozlarda, çok tehlikeli olabilir, bu yüzden siyah meyan likörü çikolatası şekerlemeleri veya pontefract kekleri aşırı derecede yıkarken dikkatli olun! 
Bir torba 40-50 gr içerebilir, bu nedenle günlük 2-3 poşetten fazla 1-2 hafta içinde sağlık problemlerine neden olabilir.

Günde 100 mg veya daha az tüketmenin herhangi bir kötü sonuç doğurmadığı bilinmiyor, ancak başka tıbbi problemleriniz varsa her zaman bir tıp doktoruna danışmalısınız. 

​Editör Mehmet YAKAN

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu