Güncel

Mevlid Kandilinde Eller Ümmet İçin Açıldı

Türkiye ve Dünyanın birçok yerinde mevlid kandili münasebetiyle eller islam coğrafyası için semaya açıldı.

Hz. Muhammed’in dünyaya teşrif edilişinin yıldönümü olan Mevlid Kandili dolayısıyla Türkiye’nin birçok il ve ilçe, köy ve kasabasında program düzenlendi. Mevlit Kandilini ihya etmek isteyen vatandaşlar camilere akın ederek, İslam alemi için dua ettiler.

Mevlid Kandili münasebetiyle tüm yurtta olduğu gibi Denizli’de de vatandaşlar bu geceden istifade etmek için camilere akın etti.

Peygamber Sevdalıları Platformu ve Hakk’a Davet Derneği tarafından Denizli’de bulunan Muratdede Mevlana Caminde Mevlid Kandili münasebetiyle bir program düzenlendi. Yatsı namazının cemaatle kılınmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Mevlidi Şerif ve salavatlar okundu.

Hz. Muhammed üzerine bestelenmiş ilahi ve ezgilerin seslendirilmesiyle devam eden program Abdulbari Durmaz’ın gününa anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmasıyla devam etti. Durmaz, konuşmasında, Hz Muhammed’in kendisini görmeden ona iman eden kardeşlerinin görmeyi özlediği hadisi şerifini aktardı.

Program yapılan dua ile son bulduktan sonra cami cemaati tek tek kucaklaşarak birbirinin Kandilini kutladı.

Siirt

Mevlid Kandilinin ihya edildiği bir diğer adreste Siirt oldu. Mevlid Kandili dolayısıyla camileri dolduran vatandaşlar, dua edip namaz kıldı.

Siirtliler, kandil dolayısıyla başta Çarşı, Ulu ve Ensar camiler olmak üzere, kentteki birçok camiye akın etti. Çarşı Camisi’ndeki Mevlit Kandili programı, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Okunan Mevlid-i Şerif, cemaat tarafından dikkatle takip edildi. Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas tarafından gecenin önemini anlatan vaaz verildi. Arvas, İstanbul’daki bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için dua ederek, yakınlarına başsağlığı diledi.

Mevlid Kandilini ihya eden vatandaşlar camiden çıktıktan sonra PKK’nin İstanbul’da yaptığı kanlı saldırıyı kınadıklarını belirten Fatih Artar, Siirt halkı olarak saldırıyı yapanların bulunmasını istediklerini söyledi.  

Programa katılan Bekir Atalan da, İstanbul Beşiktaş’taki kanlı saldırının sözün bitiği yer olduğunu söyleyerek, “Kürdüyle Türküyle birbirimizle kardeş olduğumuzu unutmayalım. Bu olayı kınıyoruz. Kardeşlikten öte bir şeyin olmamasını düşünüyorum, her şeyin hayırlısını diliyorum.” dedi.

Yapılan saldırıların kınadıklarını söyleyen Ömer Aşkara ise “Allah bu saldırıyı yapanları kahretsin. Saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa diyorum. Saldırıyı yapanlara beddua edeceğiz. Bunlar Amerika’nın sözü altında çalışıyorlar, onların söylediğini yapıyorlar. Dolarlarını bozdurdular, onlar da bu işe kızıp bu saldırıyı yaptırdılar. Çünkü onların köpekleri ve o köpekleri çalıştırıyorlar.”  diyerek saldırılara tepki gösterdi.

Elazığ

Elazığ’da da düzenlenen Mevlid Kandili programında halk yoğun bir katılım gösterdi. Geceyi ihya etmeye gelen vatandaşlara Gıda Tarım ve Hayvancılık Elazığ il Müdürlüğü tarafından süt ve lokum ikram edildi.  

İzzet Paşa Caminde düzenlenen programda Kur’an-ı Kerim okunarak, İstanbul’daki kanlı saldırıda hayatını kaybedenler için dua edildi.

Programa katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Elazığ il Müdürü Turan Karahan, “İstanbul’da alçakça bir terör saldırısıyla şehit edildi. Terör nerden, kimden ve nasıl gelirse gelsin bu mübarek gecede tekrar ifade ediyoruz. Rabbim bu mübarek gecelerin hatırına terör ve terörizmin kökünü kazısın inşallah. Bütün İslam âleminin mevlit kandilini tebrik ediyoruz.” dedi.

Mevlid Kandilini ihya etmek için camiye gelen vatandaşlardan Rahmetullah Durmaz ise İslam coğrafyasında yaşanan zulümlerin sona ermesi için dua ettiklerini, İstanbul’daki kanlı saldırıyı da lanetlediklerini söyledi.

Son olarak duygularını paylaşan Necati Çağlar da “Bugün alemlere rahmet olan peygamberimizin doğum günü cenabı Allah bugünün hürmetine memleketimize milletimize huzur versin.” dedi 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu