Gap

Mevlid Kandili Bir Fırsattır

Gaziantep’te halk mevlid kandilini idrak etmek için camilere akın etti. Camii Hatibi mevlid kandili ile ilgili bir sohbet yaptı.

Hz. Muhammed’in dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de Mevlit Kandilini ihya etmek isteyen vatandaşlar, camileri doldurdu.

Gaziantep İl Müftülüğü tarafından Yatsı Namazının ardından camilerde “Mevlit Kandili” programları düzenlendi. Peygamber Sevdalıları Platformu Gaziantep Koordinatörlüğüne üye STK’larda Mevlit Kandili münasebetiyle programlar düzenledi.

Gaziantep’te Mevlit Kandilini idrak etmek isteyen vatandaşlar, Ulu Cami başta olmak üzere kentteki tarihi camilere akın etti. Ulu Cami’yi dolduran vatandaşlar, geceyi namaz ve dualarla ihya etti. Kur’an tilaveti ile başlayan programlarda; Mevlit-i Şerif okunurken, ilahiler seslendirilip ve salâvatlar getirildi.

Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Gaziantep İlim-Der tarafından organize edilen Mevlit kandilini ihya etme programı ise Merkez Karşıyaka Halid bin Velid Camiinde idrak edildi.

Cemaatle kılınan yatsı namazının ardından program miraç dönüşü Hz Muhammed’in vasıtasıyla Müslümanlara hediye edilen Bakara Suresi’nin son iki ayeti ‘Amenerrusulu’ ayetlerinin tilaveti ile başladı.

Kur’an’ı Kerim tilavetinin ardından programda peygamber efendimizi üzerine bestelenen ilahiler seslendirildi.

Geceyi ihya etmek için camiye gelen vatandaşlara yönelik Halid bin Velid Camii İmam-Hatipi Nurettin Şirin, yaptığı konuşmasında, bugün Müslümanların başına gelen bütün musibetlerin temelinde Hz. Muhammed’in örnek hayatından uzak bir hayat yaşamalarından kaynakladığına dikkat çekti.

Bu gece ve buna benzer gecelerin Müslümanlar için bir fırsat olduğunu ifade eden Şirin, “Bizler bu tür geceleri gaflet içerisinde geçirmemeliyiz. Bu tür geceler biz Müslümanlar için bir fırsattır. Asla gaflete kapılıp, bu tür gecelerin ehemmiyetini unutmayalım.” dedi.

Şirin, “İnsanlık ne zamanki yüzünü batıya çevirmiş, liderini unutmuş, peygamberinin dışında kendine bir önder ve lider seçmeye çalışmış işte o zaman yıkılış ve çöküş dönemi başlamıştır. İşte bugün de Müslümanlar olarak zulüm altında oluşumuzun, Müslümanlar olarak sürekli kanımızın dökülüşünün, tuzaklar üstüne tuzaklar kuruluşu da bizim bu işi hafife almamızdan ve yönümüzü de peygamberden çevirmemizden kaynaklanıyor.” ifadelerini kullandı.

“Müslümanlar olarak hayatımız ne kadar Hz. Muhammed’in hayatına benziyor?” diye soran Şirin, bu gece ve buna benzer gecelerin bunun muhasebesini yapmak için fırsat olduğunu vurgulayarak, “Bugünler bize bir fırsattır. Bugünler fırsat olduğu gibi muhasebe günleridir. Bizler bugünlerde kendimize döneceğiz. Biz yaşantımızla ne kadar Hz. Muhammed’e (s.a.v) benziyoruz? Allah (c.c) bize İslam dinini göndermiş. İslam dinini nasıl yaşayacağımızın bir numunesini bize göndermiş. Eğer bizler Allah (c.c) katındaki değerimizi görmek istiyorsak kendimizi O’nun yanına koymalıyız. Kendimizi hesaba çekelim ve bizler yaşantımızla Hz. Muhammed (s.a.v) ne kadar benziyorsak! İşte Allah (c.c) katında o kadar değerliyiz.” şeklinde konuştu. 

Program kılınan nafile namazların ardından yapılan dua ile sona ererken, cami çıkışında hayırsever vatandaşlar tarafından cami cemaatine çeşitli ikram yapıldı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu