Güncel

Meteoroloji Uyardı Hafta Sonu Başlıyor Tüm Mayıs…

Akdeniz üzerinden gelecek olan sıcak havanın etkisine girecek olmasından dolayı Güney Marmara ile Bilecik ve Kütahya’da hafta sonunda hava sıcaklıkları 30 derecenin üzerinde olması bekleniyor.

Hafta sonu Akdeniz üzerinden gelecek sıcak havanın etkisine girecek olması dolayısıyla hava sıcaklıkları Bursa ve Balıkesir’de 33, Yalova, Bilecik ve Kütahya’da 31 derece.Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin Merkezi Sorumlusu Rıza Seven, yapmış olduğu açıklamada, sorumluluklarında olan illerden Balıkesir ve Çanakkale’nin hafta sonunda Akdeniz’den gelen sıcak hava etkisine gireceğini açıkladı.

Balıkesir’de hava sıcaklığı cuma günü 30, cumartesi ise 33 derece beklendiğini söyleyen Seven, pazar günü de 30 derece civarlarında olacağı tahmin ediliyor.

Mevsim normallerin üstünde”

Seven, Balıkesir’de en sıcak gün cumartesi olacağını söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti:

Mevsim normallerin 10 derece kadar üzerine çıkacak hava sıcaklığı. Çanakkale’de cuma günü en yüksek 25, cumartesi 26, pazar günü de 25 derece dolaylarında olacak. Çanakkale’de deniz ve boğaz etkisi sebebiyle yükselme görülecek. Güney ve iç kesimlerde ısınma daha çok olduğu için sıcaklık farklılıkları olabiliyor. 

Çanakkale’nin uzun seneler sıcaklık ortalamasına baktığımızda ortalama bu dönemde 21 dereceymiş. Hafta sonu 26-27 derecelere ulaşacağına göre bu bölgede de 5-6 derece mevsim normallerinin üzerine çıkacağını söyleyebiliriz. Özellikle Balıkesir ve Çanakkale’de cumartesi günü mevsim normallerinin üzerinde bir sıcak hava olacak.

Lodos kuvvetli olacak”

Meteoroloji 3. Bölge Müdürü Ergün Güler de hafta sonu mevsim normallerin 6 ila 12 derece üzerinde hava sıcaklığı olacağını söyledi. Özellikle cumartesi günü sıcak olacak. Bursa’da 33 dereceye kadar çıkacak hava sıcaklıkları, Eskişehir’de 29, Kütahya ve Bilecik’te 31 dereceyi görecek. Mayısta haziran sıcakları yaşanmış olacak.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu