Güncel

Meşal’den Tarihi Mesaj

Filistin İslami Direniş Örgütü Hamas, yeni vizyon belgesini söyledi. Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı Meşal, Hamas’ın Yahudi inancı ile değil siyonizmle mücadele yaptığını açıkladı.

Meşal, siyaset belgesine ait, “Hamas’ın tüm liderlerinin içerideki ve dışarıdaki kurumlarının ortak görüşünü yansıtmaktadır.

Meşal, şunları söyledi:

Hamas’ın Filistinli mülteciler meselesini tasfiye etmeyi hedefleyen her türlü girişimi ve projeyi reddettiğini söyleyen Meşal, “Geri dönüş hakkı, ne ilga edilir ne de eksiltilir.

Hamas Siyonistlerle mücadele etmektedir”

Hamas, çekişmenin dinleri sebebiyle Yahudilerle değil Siyonist projeyle olduğunu söyler ve Hamas, Yahudi oldukları için onlarla bir çekişme yapmaktadır, saldırgan işgalci Siyonistlerle mücadele etmektedir. 

Filistin haklarından ödün verilmeyecektir”

Meşal, belgeye ait, “1967 sınırları içinde bir Filistin devletinin kurulması, Filistin haklarından ödün verilmesi anlamına gelmemektedir.

Hamas geniş katılımlı demokrasiye inanıyor”

Halid Meşal, “Hamas geniş katılımlı demokrasiye inanıyor. Diyaloga ve başkasıyla yaşamaya açıktır. Filistin Kurtuluş Örgütü’nün, Filistin halkının koruması gerekli ulusal çerçevesi olduğunu söyleyen Meşal, Tekrardan inşa edilmesine çalışılması kaçınılmazdır.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu