Güncel

Merkez Bankası Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Yüzde 9,8’e Yükseltti

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8,7’den yüzde 9,8’e yükseltti.

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8,7’den yüzde 9,8’e yükseltti.
 

Merkez Bankası 2017 yılın son Enflasyon Raporu’nu açıkladı. Buna göre, enflasyonun 2017 yıl sonunda yüzde 9,8 olarak gerçekleşeceği belirtildi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, yaptığı açıklamada, “Enflasyonun 2017 yıl sonunda yüzde 9,8 olarak gerçekleşeceğini; 2018 yıl sonunda yüzde 7’ye, 2019 yıl sonunda ise yüzde 6’ya geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz.” dedi.

Çetinkaya, “Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecek. Önümüzdeki aylarda enflasyon tek haneye düştüğünde para politikasının etkileri daha net görülecektir. Aralık ayında enflasyonda düşüş sürecinin başlamasını bekliyoruz. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Önümüzdeki aylarda enflasyon tek haneye düştüğünde para politikasının etkileri daha net görülecektir.” diye belirtti.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceğini belirten Çetinkaya, sıkı duruşun ne kadar uzun sürmesi gerekiyorsa o kadar korunacağını vurguladı.

 

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu