Güncel

Merkel Sonunda Geri Adım Attı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ve Almanya arasında olan tansiyonu düşürmeye çalışarak “Almanya, Türkiye ile ilişkilerde artık daha fazla gerginlik istemiyor.

Almanya Başbakanı Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert sözleri ve Türk hükümet yetkililerinin Almanya’daki referandum etkinliklerinin iptaline ait açıklamada bulundu. Merkel’in açıklamasında bu defa Türkiye ile Almanya arasındaki tansiyonu düşürmeye yönelik bir üslup kullanması dikkat çekti.

ALMANYA TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERDE GERGİNLİK İSTEMİYOR

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün Saarländischer Rundfunk radyo kanalında gündeme ait soruları cevapladı. Türkiye ile ilgili gelişmelere de değinen Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ve Avrupa’ya yönelik sert sözlerine rağmen, Türkiye ile yaşanan krizi tırmandırmaktan yana olmadığını söyledi. Her zaman diyalog arayışında olduğunu söyleyen Merkel, “Almanya, Türkiye ile ilişkilerde gerginlik istemiyor. 

Sorunların ancak konuşarak çözülebileceğini açıklayan Merkel, bazen bu görüşmeler için zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Merkel açıklamasında, Türk kökenli vatandaşların, Almanya’da birlikte huzur içerisinde yaşamak istenilen diğer vatandaşlar gibi görülmeye devam edeceğini de böylelikle de altını çizmiş oldu.

REFERANDUM ETKİNLİKLERİNİN İPTALİ

Türk hükümet temsilcilerinin Almanya’daki referandum etkinliklerinden feragat ettiği yönündeki açıklamaları memnuniyetle karşıladığını söyleyen Merkel, bunun durumun yumuşamasına yardımcı olacağını söyledi.

Merkel diğer taraf Alman Dışişleri Bakanlığı’nın en geç beş iş günü öncesinden yapılacak etkinliklerin bildirilmesi yönünde Türkiye’ye verdiği sözlü notaya atıfta bulunarak, Almanya’da yaşayan Türklerin 27 Mart’tan itibaren oy kullanacaklarını hatırlattı ve “Dolayısıyla belki de referandum etkinlikleri zaten doğal yollardan sona ermiştir.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı