Ekonomi

Memura Yakından İlgilendirecek İşte O Haber

Hükümet, kamu personel rejimine artık neşteri vuruyor. Yeni sistemde iş yükü dikkate alınıp memura 6 ay ya da 1 senelik karne verilecek. Başarılı olana ise ek ödeme yapılacak. Notu düşük olanı da sözleşmesi hemen iptal yapılacak.

Kamu personel rejimi tekrardan yapılıyor. FETÖ gibi terör örgütleri devlette bir kez daha ortaya çıkmasını engellemeyi, imtiyazlı grupların kökünü kazınmasını hedefleyen yeni sistemde iş yükü dikkate alınarak memura 6 ay ya da bir sene karne verilecek. Karnesi başarılı olan sözleşmeli personele ek ödemesi yapılacak.

6 AYLIK-BİR SENELİK KARNE

Kamu kurum, kuruluşları hizmet gerekleri, iş yükünü dikkate alarak 6 aylık veya bir senelik değerlendirme dönemleri belirlenecek.

DÖRT AŞAMALI OLACAK

Kurum ve kuruluşlar A, B, C, D olmak üzere dört aşamalı değerlendirmesi yapılacak. Kurumun, maksatlarını yapmaya yönelik stratejik görevlerdeki performansı en yakın amir değerlendirecek. Kurumlar kimlerin görevlerini değerlendireceğine kendileri karar vermiş olacak.

360 DERECE MODELİ

Personelden beklenen tutum, davranış, bilgi ve beceri düzeyinde 360 derece değerlendirme modeli uygulaması yapılacak.

BAŞARI PUANI VERİLECEK

Başarı değerlendirme zamanı hedefleme, izleme, aşamalarından oluşacak. Başarı puanı, hedef, görev, yetkinlik ve vatandaş memnuniyeti yüzdelik ağırlıklarına göre belirlenmiş olacak.

BAŞARI ÜCRETİ ÖDEMESİ

Personel durumu, görevinde yükselmesinde, kişisel gelişim imkanların desteklenmesinde, yurtdışı görevlendirmelerinde değerlendirilmesi yapılacak. Sözleşmeli personele başarı ücret ödeme uygulaması olacak.

C-D DÜŞÜK BAŞARILI

Birbirini takip yapan üç değerlendirme dönemin en az ikisinde başarı puanı D olan personel hakkında görev veya görev yeri değişikliği, sözleşmesi sonlandırılması gibi tedbirler uygulanacak.

KURUMSAL YÖNETMELİKLER

Kurumsal yönetmelikler Devlet Personel Başkanlığı’ndan uygun görüş alınarak yürürlüğe girmiş olacak.

DÜŞÜK NOT ALAN MEMURUN SÖZLEŞMESİ HEMEN İPTAL EDİLECEK

Karnede A, B,C, D olmak üzere dört aşamalı değerlendirme olacak. Memurun hedefleri, görevleri, yetkinlikleri dikkate alınarak, vatandaşın memnuniyeti değerlendirilecek. Karnesi A, B olana yurtdışı görevlerde önceliğin yanı sıra başarı ücreti ödenecek. Karnesi C, D olanlar için ise eksiklikleri dikkate alınıp gelişim hedefleri hazırlanması yapılacak. Üç değerlendirme dönemin en az ikisinde D düzeyde olan personel hakkında tedbirler alınacak. Gerek görüldüğünde sözleşmeli personelin sözleşmesi sonlandırılmış olacak.

PERFORMANS DEĞERLENDİRME KILAVUZU

Kamu personeline karne sistemine ait taslak 8-9 Mart’ta yapılacak çalıştayda masaya yatırılacak. Kaldırılan sicil sistemi yerine kamuda performans dikkate alınıp bir değerlendirme sistemi için performans değerlendirme kılavuzu hazırlanması yapılacak.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu