Gap

Mekke’nin Fethi Dururken Yılbaşını Kutlamamalıyız

Diyarbakır Anadolu Gençlik Derneği Şube Başkanı, yaptığı röportajda “Yılbaşını değil Mekke’nin Fethini kutlamalıyız” dedi.

Miladi yılın başlangıcı olan 1 Ocak aynı zamanda Mekke’nin Fethi’nin de yıldönümü olduğunu söyleyen Diyarbakır Anadolu Gençlik Derneği Şube Başkanı Abdurrahman Ergin, Müslümanların yılbaşını değil Mekke’nin Fethini kutlaması gerektiğine vurgu yaptı.

Mekke Fethinin bin 386’ncı yıl dönümü münasebetiyle değerlendirmelerde bulanan Ergin, Fethin insanları sömürmek, işgal etmek ve tarumar etmek olmadığını söyledi.

“Fetih işgal değildir.” diyen Ergin, “Fetih bir ırkın diğer bir ırkı tarumar etmesi, bir bölgenin halkının diğer bölge halkını sömürmesi, insanların inanç ve düşüncelerini zorla değiştirmesi değildir. Enerji kaynaklarını, yeraltı ve yerüstü zenginliklerini ele geçirmek, insanları imha etmek için yapılan savaşlar değildir. İnsanları imha etmek, işgal ve sömürmek için yapılan savaşlara ‘fetih’ denilemez.” ifadelerini kullandı.

Mekke şehrinin insanlık tarihindeki önemine değinen Ergin, “Mekke yeryüzündeki ilk şehirdir. İlk insan ve ilk peygamber olan Hazreti Âdem (as)’ ın tevhit inancının bir sembolü olarak, insanın yeryüzündeki sınanma serüveninin bir nişanı olarak inşa ettiği ilk bina yani Kâbe bu şehirdedir. Âlemlere rahmet olarak gönderilmiş son peygamber Hazreti Muhammed (sav) bu şehirde doğmuştur. Kur’an-ı Kerim’in ilk çağrısı bu şehrin sokaklarında yankı bulmuştur. Yeniden vücut bulan tevhit inancının ilk şehitleri bu şehirden çıkmıştır. Tebliğin 13 yıl süren çileli günleri bu şehirde yaşanmıştır. Habeşistan’a yapılan hicret de, Medine’ye yapılan hicret de bu şehirde yaşanılan sıkıntılı sürecin sonunda olmuştur. Mekke o dönemin Müslümanları için işkencenin, boykotun, ambargonun, zulmün her türlüsünün tadıldığı yaşanılmaz bir şehir haline gelmiştir.” şeklinde konuştu.  

Miladi yılın başlangıcı olan 1 Ocak aynı zamanda Mekke’nin Fethi’nin de yıldönümü olduğunu söyleyen Ergin, özelikle yılbaşında yapılan yanlışlara dikkat çekerek, Müslüman toplumun yılbaşı kutlamalarından uzak durması gerektiğini ifade etti.

Ergin son olarak şunları kaydetti: “Devlet eliyle yürütülen şans oyunları toplumda telafisi mümkün olmayan bir yozlaşmaya yol açıyor. Alkol müptelası haline getirilen bir nesil, sağlıklı düşünme ve sömürüye karşı direnme vasfını kaybediyor. Bu gecenin Yılbaşı çekilişi gibi değişik organizasyonlarla, hem de Milli Eğitim Bakanlığına ait okullarda ve de öğretmenler vasıtasıyla körpe dimağlara aşılanmasını ise kabul edilemez. Müslümanlar olarak yılbaşını değil Mekke’nin fethini kutlamalıyız.
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı