Güncel

Mehmetçik O Bölgeyi Tamamen Temizledi Suriyeli Vatandaşlar Geri Dönüyor

Suriye’de dün tamamen bittiğini söylenen Fırat Kalkanı Harekatı’yla terör örgütü DEAŞ’tan temizlenen El Bab’ın yaşanılabilir hale gelmesi için çalışmalara başlanıyor.

Altyapı çalışmaları tamamlanarak yaşanılabilir düzeye gelecek El Bab’a, savaş esnasında göç yaparak Gaziantep’e gelen Suriyelilerden 100 bininin gönderilmesi hedefleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından geçen 24 Ağustos günü başlanan Fırat Harekatı kapsamında Cerablus’ dan sonra terör örgütü DEAŞ’tan temizlenen El Bab’ın tekrardan yaşanılabilir hale getirilmesi hedefleniyor çalışma heyeti oluşturuldu. 

Valilik, AFAD ve Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda yapılacak çalışmayla El Bab’daki enkaz ve molozlar, kaldırılarak savaşın izleri silinecek. Temizlik çalışmalarından sonra Gaziantep’ten buraya gidecek olan ekipler tarafından alt ve üst yapı çalışmaları yapılarak El Bab, yaşanılabilir kent haline gelecek.

CERABLUS’A 50 BİN KİŞİ DÖNDÜ

Geçen sene başlanılan ve DEAŞ’tan arındırılan Gaziantep’in Karkamış ilçesine komşu Cerablus’ta da Gaziantep’ten giden ekipler yoğun çalışmalar yaptı. Burada altyapı çalışmalarını yaparak kentin elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlara ulaşmasını sağlayan ekipler, okul ve hastane gibi binaları da restore yaparak yeniledi.

Cerablus’ta aynı zamanda insanların yemek ihtiyaçlarının karşılanması için de fırın ve aşevleri kuruldu. Bu bölgede yapılan çalışmalardan sonra savaş esnasında evlerini terk edip Gaziantep ve çevre kentlere yerleşen 50 bin civarında Suriyeli de tekrardan Cerablus’a geri döndü.

EL BAB’DA ÇATIŞMALAR AYLAR SÜRDÜ

Fırat Kalkanı Harekatı ile terör unsurlarından temizlenen Cerablus’dan sonra TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu güçleri, DEAŞ’ın en güçlü olduğu merkezler arasında gösterilen El Bab’a da geçen sene 9 Aralık günü harekat başlattı. 

Uzun süren ve 24 Şubat günü son bulan harekat ile El Bab da terör örgütü DEAŞ unsurlarından tamaman temizlendi. İlçede tuzaklanmış patlayıcılar imha çalışmasının tamamlanmasından sonra, bölge tekrardan yaşam alanına dönüştürülerek Suriyelilerin dönmesinin sağlanması için çalışma başlandı.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak başkanlığında geçen hafta Gaziantep Valiliği’nde yapılan toplantı ile El Bab’ın yaşanılabilir hale getirilmesi için yapılacak çalışmalar ele alındı. Toplantı sonunda Gaziantep Valiliği, AFAD ve Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda El Bab’da gerekli çalışmalara başlanarak, Suriyelilerin geri dönüşüne olanak sağlanması hedeflendi.

Toplantıda alınan kararların ardından El Bab’da ilk olarak çatışmalar sırasında yıkılan evlerin enkazlarının kaldırılması ve savaşın izlerinin silinmesi için çalışmalar başlandı. Enkaz kaldırma işleminden sonra Türkiye’den gidecek ekipler burada elektrik ve su şebekesinin altyapısını onarıp güçlendirerek, insanların bu yerde sorun yaşamaması için çalışacak. Aynı zamanda savaş öncesi nüfusu 100 bin civarında olan El Bab’daki okul, hastane gibi kamu binalarının işlevsel hale getirilmesi sağlanacak.

EL BAB’DAN GELENLER GAZİANTEP’E YERLEŞTİ

Ağırlıkla Türkmen nüfusun yaşadığı El Bab ilçe merkezi ve çevresindeki köylerden 2012 senesinde itibaren savaş sebebiyle kaçmak zorunda kalan binlerce Suriyeli, yoğun olarak Gaziantep’e yerleşti. Bazıları Gaziantep ve Kilis’teki kamplarda kalan ama çoğunluğu Gaziantep’te kendi imkanlarıyla yaşamını devam ettiren El Bab sakinleri, terör örgütünden temizlenen kentlerine döneceği günü bekliyor. Çoğunluğu günü birlik işlerde çalışan Suriyeliler, El Bab’ da tekrardan yaşanılabilir hale gelmesi ve kendilerine yapılacak dönebilirsiniz’ mesajı ile evlerine geri dönmeyi istiyor.

GAZİANTEP’TE DE RAHATLAMA SAĞLAYACAK

Suriye iç savaşından sonra evlerini bırakıp gitmek zorunda kalan Suriyeliler, sınıra yakın kentleri tercih yaptı. Halep ve ilçelerinden ayrılan 100 bini El Bab ve çevresindeki köylerde yaşayanların oluşturduğu 400 bini aşkın Suriyeli de, ülkeleri ve evlerine en yakın kentler olan Kilis ve Gaziantep’e geldi. Savaştan kaçarak Gaziantep’e gelen Suriyelilerin yaklaşık 40 bini kamplarda kalırken, geri kalan kısmı ise kent merkezinde kendi kiraladıkları evlerde yaşamaya başladı. Gaziantep’e gelmeleri ve ülkelerindeki savaşın sürmesi sebebiyle artık yeni yaşamlarına adapte olan Suriyelilerden ekonomik durumu iyi olanlar kentte 900’ü aşkın işletme açarak, kendi işlerini yapmaya başladı.

100 BİN KİŞİNİN DÖNMESİ HEDEFLENİYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cerablus’dan sonra El Bab kentinde de yapılacak çalışmalara destek olacaklarını söyledi. Belediyenin iş makineleri ve ekipleriyle yoğun çalışmalar yaparak Cerablus’u yaşanılabilir hale getirerek 50 bin kişinin evlerine geri dönmesini sağladıklarını hatırlatan Fatma Şahin, şimdi aynı uygulamayı El Bab için hayata geçireceklerini söyledi.

Cerablus’ta yapılan çalışmayı pilot çalışma gibi gördüklerini ve 50 bin kişinin geri dönmesiyle meyvesini topladıklarını söyleyen Şahin, “Bu durum hem bizi hem de Gaziantep’te yaşayan mültecilerimizi de ümitlendirdi. Bizden beklentileri bir an evvel ülkelerine dönmek. Biz de bunun için çabalıyoruz.

EL BAB KİLİS’TEN BÜYÜK BİR YER

Fırat Kalkanı Harekatı ile sınır hattının güvenli hale geldiğini söyleyen Şahin, mülteciler tekrardan evlerine dönmesi için El Bab’da çalışmalara biran önce başlanacağını ve 100 bin kişinin geri dönüşünün hedeflendiğini söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:

El Bab dediğimiz bölge Kilis’ten büyük bir yer. El Bab’ın normalleşmesi, Gaziantep’te 100 bin mültecinin El Bab’a dönmesi anlamına geliyor. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak bunun biran evvel sağlanması için her türlü lojistik desteği veriyoruz. Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak liderliğinde, valimizin başkanlığında yapılan çalışmayla biran evvel El Bab’da gerekli eksikliklerin giderilmesini kararlaştırdık ve bunun için tüm birimlerin katılımıyla bir çalışma heyeti oluşturduk.

İnsanların orada asgari olarak yaşaması için temin edilmesi gereken elektrik, su, gıda gibi temel ve acil ihtiyaçlar var. Bunlar sağlandığı zaman ve insanlar kendini güvende hissettiğin zaman çoluğunu, çocuğunu toplayıp köyüne ilçesine dönecek. Bunun için çalışmalara başladık. Bu çalışmalarımıza hayırseverlerimiz ve sanayicilerimiz de destek veriyor. Bunun sonucunda herkesin kazandığı, sınırımızın güvende olduğu ve yükümüzün hafiflediği yeni bir dönemi hep birlikte başaracağız.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı