Güncel

MEB’te 614 Kişi Görevine Döndü

FETÖ operasyonlarında açığa alınan 614 milli eğitim bakanlığı personeli görevine iade edildi.

Millî Eğitim Bakanlığı, FETÖ soruşturması kapsamında çalışma izni iptal edilen 22 bin 474 eğitim personelinden 614´ünün bu hakkının iade edildiğini açıkladı.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, FETÖ darbe girişiminin ardından çıkarılan 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında, kapatılan özel öğretim kurumlarındaki çalışma izni iptal edilen 22 bin 474 eğitim personelinden 614´ünün bu hakkının geri verilmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi.

21 Temmuz 2016 tarihli makam oluru ile 667 KHK kapsamında kapatılan kurumlarda çalışan yönetici, eğitimci, öğretmen, uzman öğretici, usta öğretici ve diğer personelin çalışma izni onayları iptal edilmiş ve bu personele başka bir özel öğretim kurumunda çalışma izin onayı düzenlenmemesi yönünde uygulamalar yapılmıştı. Bu kapsamda, 22 bin 474 özel öğretim kurumu personelinin çalışma izni iptal edilmişti.

 Uygulamalar sonucu, bazı personelin mağdur olduğu yönünde Bakanlığa ve valiliklere yaptığı başvurular üzerine, valiliklerde komisyonlar oluşturuldu. Bu komisyonlar, milli güvenliğe tehdit oluşturan oluşum veya gruplara ya da “terör örgütlerine” üyeliği, iltisakı ve irtibatı olmadığı belirtilen personeli, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bildirdi.

 Millî Eğitim Bakanlığı’nda kurulan komisyonda da bu personelin durumu gözden geçirildi. Komisyonun 13 Aralık´taki toplantısında, ülke genelinde 10 ilden valilikler tarafından Millî Eğitim Bakanlığı’na gönderilen 614 personele çalışma izin onayının geri verilmesi kararlaştırıldı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu