Güncel

Mazlum Belde Yemen İçin Seferberlik Başlatılmalı

Suudi öncülüğündeki güçlerin Yemen’e olan saldırıları neticesinde halk yoğun mağduriyet yaşıyor yemen için acil harekete geçilmesi gerek.

Suudi öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin hava saldırılarına maruz kalan Yemen’de yaşanan insanlık dramıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İnsan Hakları Cemiyeti Başkanı Av. Mehmet Karadağ,  mezhebi kaygıların ve siyasi hesapların bir tarafa bırakılarak ve acilen Yemen sorununa el atılması ve seferberlik başlatılması gerektiğini vurguladı.

17’inci ve 18’inci yüzyıllarda emperyalist politikalarla özelikle Afrika, Ortadoğu ve Uzakdoğu’da birçok ülkenin sömürge haline getirildiğini belirten Karadağ, “Buraların yeraltı ve yerüstü kaynakları sömürülerek Batı’ya aktarılması bilinen bir gerçektir. Bu durum aşırı bir adaletsizlik ortaya çıkarmıştır. Bu anlamda açlıkla mücadele eden fakr-u zaruret içinde olan onlarca ülke sayabiliriz. Gelin görün ki bu ülkelerin çoğu İslam coğrafyasında yer almaktadır. Çok fakir ülke olan Yemen de bu ülkelerden biridir. Hatta diyebiliriz ki en fakir ülkedir. 20 milyon olan nüfusun yarısından fazlası muhtaç durumda, hatta açlık sınırında olan bir nüfusa sahiptir. Özellikle kaynakları yetersiz olan ülkenin ekonomik yapısı, savaş ile daha da feci boyutlara ulaştı.”

“Yemen’deki insani dramı kimse görmüyor”

Yemen’de kaynatılan fitne kazanı sonucu bir savaşın olduğuna vurgu yapan Karadağ, sözlerine şöyle devam etti: “Bu çatışmalı süreçte ve savaşta milyonlarca insan göçmen durumuna düşmüş, birçok kişi de açlık sınırına ulaşmıştır. Özelikle çocukların yetersiz beslenmeden kaynaklı hastalıklarla ölümle karşı karşıya kalıyorlar. BM yaptığı açıklamada, her 10 dakikada neredeyse bir çocuk hayatını kaybediyor ve bu da çok feci bir duruma işaret ediyor. Tabi durum sadece bundan ibaret değil. Ülkenin altyapısı tahrip olmuş, yeterli içme suyuna ulaşılması bile zorlaşmıştır. Bu da salgın hastalıkların artmasına neden olmuş ve şartlar vahim boyutlara ulaşmıştır.  Maalesef bu insani dramı dünya kamuoyu görmüyor.”  

“Yemen ümmetin çok değerli bir parçasıdır”

Yemen’in kamuoyunda yeterince gündeme gelmediğinin altını çizen Karadağ, “İnsani krizin yaşandığı Yemen, ülkemizde de yeterince gündeme gelmedi. Biz İslam ümmeti olarak bununla hemhal olmamız lazım. Acilen bu insani krizin kamuoyuna duyurulması gerekir. Bu konuya sivil toplum kuruluşlarının,  insan hakları aktivistlerinin ve herkesin dâhil olması gerekiyor. Mezhebi kaygılar, siyasi hesaplar, bir tarafa bırakılmalı ve acilen Yemen’e el atılmalıdır. Yemen ümmetin çok değerli bir parçasıdır. Bir an önce oradaki savaşın sona ermesi için ne gerekiyorsa yapılması gerekir.” diye konuştu.

Müslümanların bir birleriyle savaşmasından dolayı bu işten karlı çıkacak olanların emperyalist ülkeler olduğunu söyleyen Karadağ, Suriye’de de aynı şeylerin yaşandığını belirtti.

Halep’le ilgili duyarlılığın oluştuğunu ifade eden Karadağ, “Fakat Yemen’le ilgili bu duyarlılığın oluştuğunu söylemeyiz maalesef. Birleşmiş Milletler diye bir kuruluş var, dünyanın en büyük örgütüdür. BM altında onlarca kuruluş var. UNICEF (Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu) kuruluşmuş ama Yemen’e yapılan yardımlar devede kulak misali gibidir. Uluslararası kuruluşların bu fonksiyonu yeterince yerine getirmediğini hepimiz biliyoruz. Sadece Yemen’de değil, daha önceki pratiklerinde de gördük. O zaman sorumluk bize kalıyor. İslami yardım kuruluşları, devletler, hatta İslam ülkelerinin müşterek olarak oluşturduğu uluslararası kuruluşlar harekete geçmelidir.” ifadelerini kullandı.
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu