Güncel

Marmara Denizinde İşte O Gemi

Zeytinburnu açığında 10 gün evvel su alıp batan kuru yük gemisi terk edilmiş durumda.

Zeytinburnu açığında 2014 senesinden beri demirli olarak dururken 10 gün evvel su alıp ve batan “Bereket” isimli kuru yük gemisi terk edilmiş durumda.

2014 SENESİNDEN BU YANA AYNI YERDE DEMİRLİYDİ

Zeytinburnu açığında 10 gün evvel demirli halde bir geminin su alarak batmaya başladığı ihbarı üzerine Deniz polisi ve Sahil Güvenlik ekipleri hemen harekete geçmişti. 

2 bin 980 grostonluk, 115 metre uzunluğunda gemi hızla su aldı kısa zaman içinde sulara gömülmüştü. Geminin sadece arka bölümünde olan güverteleri ile önünde duran direği su üzerinde kalmıştı. 

Tanzanya bayraklı geminin hacizli olduğu ve 2014 senesinden bu zamana aynı yerde demirli olduğu içinde personel olmadığı ortaya çıktı.

BATIK YÜZER BARİYERLERLE ÇEVRİLDİ

Batıktan sızıntı olması üzerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı ekipleri alarma geçerek batığın çevresini yüzen bariyerlerle çevrilmişti. 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının emriyle deniz yüzeyinde oluşan kirliliğe, Şark römorkörü ile Kıyı Emniyeti 4 ve Kıyı Emniyeti 6 hızlı tahlisiye botları ile müdahale yapılmıştı.

HAYALET GEMİ OLDU

Aradan 10 gün geçtikten sonra Bereket isimli kuruyük gemisi terk edilmiş durumda. Büyük bölümü batık durumda gemi çevresine sarılan bariyerle birlikte İstanbul kıyılarında ebedi yerini almış gibi görünüyor. 

Gemiden hafifte olsa sızıntı olduğu görülüyor. 

Geminin kurtarma çalışmaları masrafları ile denize verdiği zararın kimin tarafından karşılanacağı soruları ile henüz cevap almamış durumda.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu