Sağlık

Mardin’de Suriye’li Mülteci Çocuklarına Aşı Yapılmaya Başlandı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli çocuklara yönelik Sağlık Bakanlığı tarafından ilki 15-28 Şubat tarihleri arasında yapılan aşı kampanyasının ikinci turu 3-18 Mayıs tarihleri arasında yapılıyor.

Mardin’in merkez Artuklu ilçesinde ikamet Suriyeli ailelerin çocuklarının hastalıklara karşı aşılanmasına başlanırken, kampanya Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Hidayet Bakaç ve Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Programları Şube Müdürü Sedat Soysal koordinatörlüğünde yapılıyor.

Göçmen sağlığı ve aşılamanın önemine vurgu yapan Halk Sağlığı Müdürü Saffet Yavuz, “Aşı uygulamalarının amacı, hassas yaş gruplarına aşı ile önlenebilir hastalıklara yakalanmadan önce ulaşıp, onları bağışık hale getirerek, bu hastalıklara yakalanmalarını ve bu hastalıklardan doğabilecek sakatlık ve ölümleri önlemektir.” dedi.

Aşılama dolayısıyla birçok başarıların elde edildiğini kaydeden Yavuz, dünyada çiçek hastalığının aşı sayesinde yok edildiğini bildirdi.

Türkiye’de çocuk felci hastalığının 18 yıldır görülmediğine değinen Yavuz, “Anne ve yeni doğan bebekte görülen tetanoz hastalığı, difteri hastalığı artık görülmemektedir. Diğer aşı ile önlenebilir hastalıkların görülme sıklığı da başarılı aşılama çalışmaları sayesinde oldukça düşmüş durumdadır. Dünyada göçmenler ve mülteciler önemli sağlık sorunlarına neden olmaktadırlar. Bunların başında aşı ile önlenebilir hastalıklarda artış olması ve bazı elimine edilmiş hastalıkların yeniden görülmesi gelmektedir. Özellikle 0-59 ay nüfus, aşı ile önlenebilir hastalıklardan başta polio (çocuk felci), kızamık, boğmaca ve difteri olmak üzere şu anda rutin çocukluk çağı aşı takvimimizde bulunan tüm antijenlere karşı hassastırlar. Bu kişilerin ait oldukları ortamlarda, birinci basamak sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliği olanağı en aza inmiştir. Bu nedenle salgınlar yaşanabilmekte veya yaşanma olasılığı artmaktadır. Göçmen olarak geldikleri ülkelerde de olası vakalara ve virüs dolaşımına sebep olmaktadırlar. Bu gerekçelerin tamamen ortadan kalkması veya en aza indirgenmesi için bahsi geçen gruplar içerisinde aşı oranlarının yükseltilmesi ve rutin aşılama çalışmalarına sürdürülebilirlik kazandırılması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu