Güncel

Manisa’da Deprem Meydana Geldi 11 Şehirde Hissedildi

​Manisa’da, merkez üssü Selendi ve Şehzadeler ilçesi olan 4.9 büyüklüğünde peş peşe iki deprem meydana geldi. İzmir, Uşak, Balıkesir, Denizli, Çanakkale, Bursa ve Kütahya’da da hissedilen deprem bölgede paniğe sebep oldu.

Saat 16.36’da ise Manisa’da 4.9 büyüklüğünde ikinci bir deprem yaşandı. Deprem özellikle İzmir’de şiddetli şekilde duyuldu, Kandilli Rasathanesi’nin internet sitesine erişim kesildi.

İki gün evvel 4.2’lik depremle sallanan Manisa’da, bu defa saat 16.09’da 4.9 büyüklüğünde deprem oldu. AFAD verilerine göre, merkez üssü kentin doğusundaki Selendi ilçesi olan deprem yerin 8,8 altında oldu. Kandilli Rasathanesi ise, depremin büyüklüğü 5.1 olarak verdi. 

Kandilli verilerine göre, sarsıntının derinliği 5,6 kilometre.Sarsıntı Manisa’nın yanı sıra İzmir, Bursa, Aydın, Balıkesir, Uşak, Bilecik, Denizli, Çanakkale, Kütahya, Sakarya ve Ayonkarahisar’da duyuldu. Sosyal medya kullanıcıları “Deprem oldu, ev beşik gibi sallandı”, 99 Marmara’dan sonra ilk defa böyle bir deprem yaşadım. 

Dışarıdayken yer sallandı, olduğum yerde gittim geldim” mesajlarını paylaştı. Depremi şiddetli şekilde hisseden bir kullanıcı ise, sarsıntının 15 saniye sürdüğünü yazdı.

İKİNCİ DEPREM

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde ikinci bir deprem daha yaşandı. Şehzadeler ilçesi, 4,9 büyüklüğündeki depremle sarsıldı.

PEK ÇOK İLDE HİSSEDİLDİ

Manisa’da şiddetli olmak üzere İzmir, Uşak, Balıkesir, Denizli, Çanakkale, Bursa ve Kütahya’da da hissedilen deprem sırasında bir çok yerleşim merkezinde halkın panik halinde sokaklara döküldü. Yetkililer ilk bilgilere göre depremde hasar ve yaralanan olmadığını söyledi.

Koşarak sokağa fırladılar İki gün evvel de merkez üssü Manisa Saruhanlı olan 4.2 büyüklüğünde deprem yaşanmıştı. Bugünkü sarsıntıyla birlikte Manisa’da son 21 günde 103 deprem kaydedildi.

AFAD OLUMSUZ BİR DURUM YOK

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı  (AFAD) Manisa İl Müdürü Bekir Şen, Selendi ilçesinde meydana gelen 4,9  büyüklüğündeki depremde şu ana kadar kendilerine intikal eden olumsuz bir durum  olmadığını söyledi.

Şen, yapmış olduğu açıklamada, depremden sonra ekiplerini tespit çalışmaları için bölgeye gönderdiklerini söyledi.

Şen, “Selendi ilçesinde meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki depremde şu an bize intikal eden olumsuz bir durum yok. Mahallelerdeki tarama ve incelemelerimiz devam ediyor.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) tespitine göre, saat 16.09’da merkez üssü Selendi olan 4,9 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedilmiş, deprem 8,81 kilometre derinlikte oluştuğu belirlenmişti.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu