Teknoloji

Mahkeme ‘Çalıntı’ Dedi, Fecebook Bakalım Şimdi Ne Yapacak?

​ABD’de bir mahkeme tarafından, Facebook’un bir firmanın sanal gerçeklik teknolojisini yasa dışı olarak kullandığı için tam 500 milyon dolar cezaya mahkum etti. Davada suçlanan yapay gerçeklik firması Oculus, Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alındı.

Davayı açan video oyun yaratıcısı Zenimax şirketi, sanal gerçeklik buluşları Oculus tarafından yasadışı şekilde kopyalandığını iddia etti. Mahkeme son kararını verdi.

2 MİLYAR DOLAR TALEP ETMİŞTİ

ABD’nin Dallas kentinde açılan ve yaklaşık olarak 3 hafta devam eden dava neticesinde mahkeme, davacı konumundaki Zenimax şirketine, telif hakları ihlali sebebiyle 500 milyon dolar ödenmesine hükmetti. Zenimax şirketi, açtığı davada Facebook’tan 2 milyar dolar tazminat talep edilmişti. 

Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg, “Oculus ürünlerin başka birilerin teknolojisi ile yapıldığı düşüncesi çok yanlıştır” açıklamasını yapmıştı.

FACEBOOK TEMYİZE GİDİYOR

Davaya konu olan “ihlalin”, Oculus firmasının Zenimax şirketinde çalışan bir mühendisi transfer yapması ve o mühendisin, “fikri mülkiyet haklarını” yeni firmaya götürmesi şeklinde yapıldığı iddia ediliyordu. 

2016 senesinde senelik net geliri 10.2 milyar dolar olurken Facebook, davayı temyize götüreceğini söyledi. 

Facebook tarafından 2014 senesinde satın alınan Oculus şirketi, “Oculus Rift” ismini verdikleri sanal gerçeklik cihazı ile teknoloji dünyasında büyük ses getirmişti.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu