Güncel

Macron’dan Mesud Barzani Açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin 1 Kasım itibariyle görevini bırakmasına ilişkin açıklama yaptı.Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin 1 Kasım itibariyle görevini bırakmasına ilişkin açıklama yaptı.

 

Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Fransa’nın Irak Kürtleriyle derin ve köklü dostluğu vardır ve her zaman Kürtlerin haklarının Irak Anayasası’nda verilmesi için çalışmıştır.” denildi.  

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron adına yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Fransa Cumhurbaşkanı, Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Sayın Mesut Barzani’nin 1 Kasım’da görevden ayrılması kararından haberdardır. Fransa Cumhurbaşkanı, Sayın Mesut Barzani’nin, Irak Kürdistanı Başkanlığı’ndaki tarihi rolüne saygı duyuyor. Cumhurbaşkanı ayrıca IŞİD’le savaşta, peşmerge sayesinde sonuç alınması dolayısıyla (Mesut Barzani’nin) çalışmalarına saygı duyuyor.  

Fransa’nın, Irak Kürtleriyle derin ve köklü dostluğu vardır ve her zaman Kürtlerin haklarının Irak Anayasası’nda verilmesi için çalışmıştır. Bölgede gelecekte yapılacak seçimler, Kürdistan’da demokrasinin köklenmesinde katkı sağlayacaktır.

Fransa Cumhurbaşkanı, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Irak Federal Hükümetinden, her türlü askeri operasyonlardan uzak durmasını, Birleşmiş Milletler desteğinde birleşik Irak’a kalıcı barışın gelmesi için diyalog yoluna başvurmasını talep ediyor. Fransa, bu diyaloğun kolaylaştırılması için önümüzdeki haftalarda çalışmaya devam edecektir.

 

Editör Ramazan Cengiz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu