Güncel

Lice ve Hani’de Sokağa Çıkma Yasağı Kaldırıldı

Diyarbakır’ın Lice ve Hani ilçelerine bağlı 9 köyde ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.Diyarbakır Valiliği, Lice ve Hani ilçelerine bağlı 9 köyde ilan edilen sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını duyurdu.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada yasağın bugün saat 10.00 itibariyle kaldırıldığı ifade edildi.

Valilik açıklamasında, “Operasyon icra edilen bölgelerde halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması ve sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun ilgili maddeleri gereğince, belirtilen bölgelerde Lice İlçesine bağlı olan; Birlik Köyü, Şenlik Köyü, Ecemiş Köyü ve Daralan Köyü, Hani İlçesine bağlı olan; Kaledibi Köyü, Akçayurt Köyü, Topçular Köyü, Kalaba Köyü ve Yukarı Turalı Köyü 28 Mart 2017 günü saat 11.30’dan itibaren duyurulan sokağa çıkma yasağı kararı 30 Mart 2017 günü saat 10.00 itibariyle kaldırılmıştır.” denildi.
 

Diyarbakır Valiliği, Lice ve Hani’de sona eren PKK operasyonlarının bilançosunu açıkladı.

Diyarbakır Valiliği, Lice ilçesi kuzeybatısı ile Hani ilçesi kuzeydoğusu bölgesindeki Pazartesi gecesi başlayıp, dün gece sona eren operasyonların bilançosunu yaptığı yazılı açıklama ile kamuoyu ile paylaştı.

Açıklamada, operasyonlarda Elazığ Emniyet Müdürlüğüne düzenlenen bombalı saldırının şüphelileri olduğu iddia edilen 3 PKK’linin gözaltına alındığı belirtildi.

Lice Şenlik-Birlik karayolu üzerinde 2 adet mutfak tüpü içerisine hazırlanmış 100 kilo amonyum nitrat ve şeker karışımından oluşan bombanın ele geçirilerek imha edildiği ifade edilen açıklamada, PKK tarafından kullanılan 2 ayrı sığınağın tespit edilerek tahrip edildiği ifade edildi.

Şenlik Köyü Akçapınar Mezrasında bombalı saldırılarda kullanılacağı iddia edilen bir kamyonetin ele geçirildiği belirtilen açıklamada, çalıntı ve ikiz plaka yöntemi ile saldırılarda kullanılacağı yönünde istihbari bilgi bulunan bir çift araç plakası ele geçirildiği ifade edildi.

Operasyonlarda Lice ve Hani Cumhuriyet Başsavcılıklarından alınan karar uyarınca 42 ev ve eklentilerinde arama yapıldığına yer verilen açıklamada, “Lice-Ecemiş Köyünde PKK terör örgütü propagandası yapma suçundan aranan bir şahıs, Hani İlçesi Yukarıturalı Köyünde gerçekleştirilen adli arama faaliyeti esnasında; Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü binasına 18 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleştirilen patlayıcı yüklü araç saldırısı neticesinde,  3 polisin şehit edilmesi ve 217 emniyet görevlisi/vatandaşın yaralanması olayının şüphelisi 2, söz konusu şüphelileri evinde saklayan bir kişi olmak üzere toplam 3 terör örgütü işbirlikçisi/şüphelisi 28 Mart 2017 günü saat 20.30 sıralarında yakalanmalarını müteakip, Cumhuriyet Savcısının talimatı gereğince gözaltına alınmıştır.” denildi.

Operasyonlarda ele geçirilen malzemeler şu şekilde sıralandı: “Bir adet AK-47 Kaleşnikof Piyade Tüfeği, bir adet Kaleşnikof Piyade Tüfeğine ait şarjör, 30 adet  Kaleşnikof Piyade Tüfeği fişeği, 3 adet savunma tipi el bombası, 4 adet ruhsatsız av tüfeği,(33 adet av tüfeği fişeği, 9 adet örgütsel doküman”

Açıklamada ayrıca operasyonlarda 812 kilo kubar, 27 kilo toz olmak üzere toplam 839 kilo uyuşturucu maddesinin de ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamanın sonundan ele geçirilen silah, mühimmat, araç ile uyuşturucu maddesinin Cumhuriyet Savcısının talimatı uyarınca muhafaza altına alındığına yer verildi.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu