Güncel

Kuzey Kore Pazar Günü Gerçekleştirdiği Füze Denemesini Kusursuz Olarak Tanımladı

​Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, füzelerin seri üretimi yapılması ve göreve hazır şekilde konuşlandırılması için talimat verdi. Kuzey Kore, dün orta menzilli füze denemesi yaptığı doğruladı. Kuzey Kore devlet televizyonu, başarıyla neticelendiğini bildirdiği füze testini “kusursuz” olarak niteledi.

Haberlerde, füzelere nükleer başlık eklenebileceği ve yeni orta menzilli füzelerin göreve hazır şekilde konuşlandırılacağı söylenildi. Kuzey Kore resmi yayın organları, Kim Jong-un’un Pukguksong-2 tipi füze denemesi sonuçlarından memnun olduğunu açıkladı.

Kuzey Kore lideri Kim’in füzeyi başarılı stratejik bir silah olarak nitelendirdiği ve bu silah sistemin göreve hazır hale getirilmesi emrini verdi. Kim, “Taktik ve teknik veriler, partinin taleplerini yerine getirdiği için bu füze tipinin seri üretimine başlanmalı” açıklamasını yaptı. 

Kuzey Kore, Pukguksong-2 tipi füzenin denemesini ilk olarak geçen Şubat yapmıştı.

BM KUZEY KORE’Yİ GÖRÜŞECEK

Birleşmiş Milletler (BM) kararları, Pyongyang yönetimi nükleer başlık taşıyabilecek balistik füze denemeleri yapmasını yasaklıyor. Güney Kore ordusu, Pazar günü denemesi yapılan füzenin Japon Denizi’ne düşmeden evvel 500 kilometre kadar havada kaldığı duyruldu. 

ABD Pasifik Komandosu da Kuzey Kore’nin orta menzilli bir füze denemesi yaptığını doğruladı. Güney Kore medyasına göre, BM Güvenlik Konseyi, Salı günü yeni füze denemesi konusunu ele alacak. Kuzey Kore en son 14 Mayıs’ta daha güçlü bir orta menzilli füze denemesi yapmıştı. 

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, her iki denemeden sonra komşu ülkeyi provokasyon yapmakla suçladı. Kuzey Kore, sadece Güney Kore ve Japonya’yı hedef alabilecek değil, ABD’ye kadar nükleer başlık taşıyabilecek füzelerin geliştirilmesini de hızlandırmak istiyor. 

Bölgedeki durum Kuzey Kore’nin sayısız füze testi ve iki nükleer denemesinden sonra geçen sene den beri yine gergin. ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’ye karşı askeri seçeneği göz ardı etmediğini açıklamıştı. ABD, Kore Yarımadası açıklarında devriye amaçlı olmak üzere bölgeye USS Ronald Reagan isimli yeni bir uçak gemisi gönderdi. Gemi daha sonra, bir başka savaş gemisi USS Carl Vinson ile tatbikatlara katılabileceği söylendi.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu