Güncel

Kurtulmuş Neye İsyan Etti? Lütfen Artık Kullanmayın

​Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ‘İslamofobi’ tabiri İslam karşıtı çevreler tarafından üretildiğini söyleyerek ‘lütfen artık bu tabiri kullanmayın.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yapılan 4. Uluslararası Şeyh Şaban-ı Veli Sempozyumu’nun açılış programında yapmış olduğu konuşmada, “İslamofobi” kelimesiyle ilgili önemli bir çağrı da bulundu. 

Numan Kurtulmuş konuyla ilgili şöyle konuşma yaptı:

İslam dünyası iki temel tehlike ile karşı karşıya olduğunu söylemek isterim. Bunlardan birincisi, Müslümanların güç, kuvvet, izzet ve şeref kaybetmesiyle, Osmanlı Cihan Devleti’nin çözülmesiyle birlikte sürekli içine kapanması, maalesef uluslararası alanda Müslümanların güçsüz kalması sonucu oluşturulan bir İslam karşıtlığıdır.

LÜTFEN ARTIK BU TABİRİ KULLANMAYIN

Son günlerde ‘İslamofobia’ diyoruz. Lütfen bu tabiri kullanmayın. Bu emperyal bir dilin parçasıdır. Fobi, kendiliğinden olan bir korku demek. Kişinin yenemediği, doğal olan bir korkudur. Fakat bugünkü dünyada var olan, adına emperyal dilin İslamofobia koyduğu şey, üretilmiş bir İslam düşmanlığı, üretilmiş bir İslam karşıtlığıdır.

BU TABİR İSLAM KARŞITI ODAKLARIN ÜNİVERSİTELERDE ÜRETMİŞ OLDUĞU BİR TABİRDİR

Üniversitelerde, araştırma merkezlerinde birtakım İslam karşıtı odakların üretmiş olduğu modern bir tabirdir. Bir zamanlar ‘radikal İslam’ diye, bir zamanlar ‘militar İslam’ diye, bir zamanlar ‘folklorik İslam’ diye bir şey uydurdular. İslam bir tane. Hazreti Peygamberin bize öğrettiği dinin adı İslam’dır, Adem aleyhisselamdan kıyamete kadar tevhid dininin ismi İslam’dır.

EN ACISI MÜSLÜMAN TOPLUMLAR ARASINDA YAYILMAYA BAŞLADI

Emperyal dilin zaman zaman küresel ölçekteki siyasal ile ekonomik hakimiyetine de güvenerek Müslümanların zihinlerini ve gönüllerini kırmak için bir sürü terim öğretttiğini söyleyen Kurtulmuş, Senelerdir bu tür terimlerle İslam dünyasında zihinleri karıştırdılar. En acısı, İslam karşıtlığı, Müslüman toplulukları arasında da yayılmaya başlamaktadır. 

Buna karşı dikkatli olmamız ve bizim İslam’ın sahihi inançlarını ve İslam’ın bu topraklardaki irfan geleneği gibi doğru uygulamalarını da bütün dünyaya anlatmamız gerek.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu