Ekonomi

Küresel Piyasalarda Bugün

Küresel piyasaların ekonomi batırma savaşına tatil nedeniyle ara verildi ülkelerden enflasyon açıklamaları ardı ardına geldi Japonya’da enflasyon aralık ayında yıllık yüzde 0,5 arttı

ABD’de ve Avrupa’da dün resmi tatil nedeniyle piyasalarda işlem yapılmazken, Noel tatilini yılbaşı tatili ile birleştiren yatırımcıların etkisiyle hafta sonuna kadar piyasaların sakin bir seyir izlemesi bekleniyor.

Bugün Japonya’da açıklanan enflasyon ve işsizlik verilerine karşın pay piyasalarının yatay bir seyir izlediği görülürken, dolar/yen paritesi ise sınırlı yükselişle 117,5’i gördü. Japonya’da enflasyon aralık ayında yıllık yüzde 0,5 arttı. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi önceki kapanışın hemen üzerinde dengelenirken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,12 geriledi.

Yurt içinde, dün uluslararası borsaların tatil olmasının etkisiyle oldukça düşük işlem hacmiyle sakin bir seyir izlenirken, BIST 100 endeksi günü yüzde 0,07 artışla 77.028 puandan tamamladı, dolar/TL ise 3,51’in hemen üzerinde dengelendi.

Analistler, bugün İngiltere ve Hong Kong borsasının, resmi tatilin devam etmesi nedeniyle kapalı olacağını belirterek, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinin, yurt dışında ise ABD’de başta tüketici güveni olmak üzere açıklanacak verilerin takip edileceğini ifade ediyor.

Teknik açıdan dolar/TL’nin 3,50 seviyesinin destek ve 3,53 seviyesinin direnç konumunda olduğunu aktaran analistler, BIST 100 endeksinde ise 76.500 – 77.700 bandının izleneceğini kaydetti. 

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

14.00 Türkiye, TCMB PPK toplantı özeti

18.00 ABD, aralık ayı tüketici güven endeksi 

18.00 ABD, aralık ayı Richmond Fed sanayi endeksi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı