Güncel

Kur’an Nesli Platformu Meal Sınavı Ödülleri Verildi

Kur’an Nesli Platformu tarafından Türkiye geneli düzenlenen Kur’an-ı Kerim meal sınavına İstanbul’dan katılarak dereceye girenlerin ödülleri, düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.

Kur’an Nesli Platformu tarafından Türkiye geneli düzenlenen Kur’an-ı Kerim meal sınavına İstanbul’dan katılarak dereceye girenlerin ödülleri, düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.
 

Kur’an Nesli Platformu tarafından Türkiye geneli düzenlenen Kur’an-ı Kerim meal sınavına İstanbul’dan katılarak dereceye girenlerin ödülleri, Esenyurt Kur’an-i İlimler Derneği (Eki Der) tarafından, Esenyurt İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda düzenlene ödül töreniyle sahiplerine verildi.

Düzenlenen programa, Kur’an Nesli Platformu ve Esenyurt Kur’an-i İlimler Derneği (Eki Der) Genel Sekreteri Yusuf Tutak, Esenyurt İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Mehmet Şirin Balğasun, Ensar Vakfı Şube Başkanı Mustafa İpek, Esenyurt Eğitim-Bir-Sen temsilcisi Resul Aydoğan, Avrupa Yakası İmam Hatipliler Koordinatörü Hamit Öncü, Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Paşalı Beşli, Esenyurt Kur’an-i İlimler Derneği başkanı Naim Uslu, Televizyon Programcısı Mustafa Karakaş ve dereceye giren öğrenci ve aileleri katıldı.

“Eğitim hususunda sorumluluk almıyor, sorumluluğu üzerimizden atıyoruz”

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program Eki Der Genel Sekreteri Yusuf Tutak konuşmasıyla devam etti.

2011 yılından bu yana insanları Kur’an ile buluşturmak ve insanlığa, kutsal mesajı iletmek adına Kur’an merkezli çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirten Tutak, “Bu sınavları düzenlerken özellikle şunu fark ettik. Biz, eğitim hususunda sorumluluk almıyor, bu sorumluluğu üzerimizden atıyor ve ‘Milli Eğitim bunu yapsın, hocalar bunu yapsın’ diyerek bu sorumluluğumuzdan sıyrılmaya çalışıyoruz. Bu işe başladıktan sonra şunu gördük ki; ne zaman el ele vererek bu işi hafifletmek adına, iş birliği yaparak bu işin üzerine gittikse semeresini daha çok gördük.”  ifadelerini kullandı.

“Anladım ki bu çalışmalara çok geç başlamışız”

Gençlerin Kur’an ile tanıştıktan sonra hayatlarının tamamen değiştiğini söyleyen Tutak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ben aynı zamanda cami imamlığı yapıyorum. Bir Cuma namazı sonrası bir genç bana gelip; ‘Hocam, ben yıllardır uyuşturucu bağımlısıyım. 200- 250 bin lira kadar parayı bu iş için harcadım. Bazen çalarak, bazen annemi zorlayarak para alıyor buna harcıyordum. En sonda evi sattık. Şimdi bu illetten kurtulmak için tedavi görüyorum. Hocam siz neden gençlere el atmıyorsunuz? Gençleri bu bataklıktan kurtarmak adına bir çalışma neden yapmıyorsunuz? Yoksa sadece camilerde mi olacaksınız?’ dedi. O gencin sözleri yüreğime çok dokundu ve anladım ki bu çalışmalara çok geç başlamışız.” şeklinde konuştu.

Esenyurt’ta kurulan İlk İmam Hatip Ortaokulu olduklarını söyleyen okul Müdürü Mehmet Şirin Balğasun, Kur’an Nesli Platformunun düzenlediği yarışmada Türkiye 1’incisi, İstanbul 1’inci ve 2’incisi, Esenyurt ilçesindeki ilk 10 kişinin yine kendi öğrencilerinden oluşmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

“Okuma Besmele ile Allah adına olmalı”

Ensar Vakfı Şube Başkanı Mustafa İpek ise “Rabbim bu tür okulların sayısını ve kalitesini arttırsın inşallah. Hocamızın disiplinli çalışımlarını takdir ediyorum.” dedi

İlk inen ayetin okuma ile ilgili emir olan “İkra” olduğunu söyleyen İpek, “Okuma Besmele ile Allah adına olmalı. Bu şekilde okuma insana ve topluma fayda verir. Yoksa adı sanı bilinen ama Allah adına okumayan nice insan var ki insanlığa fayda yerine zarar vermiştir, vermeye de devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Yakası İmam hatipliler Koordinatörü Hamit Öncü ise “İslam’ı lisan-ı halimizle anlatacağız. Ayetleri hayatımıza tatbik edeceğiz ve mutlaka başkalarına öğreteceğiz” şeklinde konuştu.

Ödüllerin takdimi ile program sona erdi.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı