Güncel

Kur’an-ı Kerim İnsanlığın Kurtuluşu İçin Tek Yoldur

Batman’da bir programda konuşan Batman İl Müftüsü Turgut Erhan Buhran içerisinde olan insanlığın tek kurtuluş yolunun Kur’an-ı Kerim olduğunu deklare etti.

Batman’da bir programda konuşan Batman İl Müftüsü Turgut Erhan Buhran içerisinde olan insanlığın tek kurtuluş yolunun Kur’an-ı Kerim olduğunu deklare etti.

Batman İl Müftülüğü, Kur’an kursları yılsonu programları tertip ediyor. Bu kapsamda Hüseyniye Kız Kur’an Kursu öğretmen ve öğrencileri tarafından “Furkan Seni Çağırıyor” programı düzenlendi.

Kültür Merkezi’nde düzenlenen program Kur’an- ı Kerim tilavetiyle başladı. Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Turgut Erhan, Kur’an kurslarında öğrencilere sadece Kur’an-ı Kerim’in okutulmadığını, Hz. Peygamber’in sünnetini ile hayatını, itikadi, ahlaki ve insan sevgisi gibi konuları öğrettiklerini belirtti. 

Kur’an-ı Kerim’in daima Allah’a sığınma ve güvenmeyi, ahlaklı olmayı, herkese iyi muamelede bulunmayı, herkesin iyiliğini istemeyi emrettiğini vurgulayan Erhan, “Furkan bizi sevgiye, saygıya, fedakârlığa, şefkate, merhamete çağırıyor. Bu çağrıya kulak vererek bütün iş ve işlerimizden hesap vereceğimizi, amellerimize göre hesaba çekileceğimizi unutmamak gerekir. Kur’an bütün insanların muhtaç oldukları en üstün hayat kanunlarını ihtiva eder. Çünkü içindeki hükümler hayata tatbik edilsin diye gönderilmiştir. Bu doğrultuda Allah’ın kelamı Kur’an’a sımsıkı sarılmamız gerekir. Bu öyle bir kitaptır ki kendisine sığınanlar yarı yolda kalmaz. Onu okuyan diller, akıllar, kalpler hep haz duyar.” dedi.

Ebeveynlere tavsiyelerde bulunan Erhan, çocukların maddi dünyaları düşünüldüğü gibi manevi dünyalarının da düşünülmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Peygamber Efendimiz bizlere ‘Ben sizlere iki emanet bırakıyorum. Bu iki emanete sımsıkı sarıldığınız müddetçe haktan sapmazsınız. Bunlar Allah’ın kelamı Kur’an-ı Kerim ve Resulünün sünnetidir.” uyarısında bulunmuştur. Hadisi şerifte buyrulduğu gibi, en hayırlı insan Kur’an’ı öğrenen ve onu öğretendir. Emin bir Peygamber olan Hz. Muhammed’in ümmeti olarak bizler bu uyarıları son derece dikkate almalıyız. Çocuklarımıza Kur’an-ı Kerim’i okutmalı, peygamberimizin örnek hayatını yaşatmalı, onların maddi yönlerini düşündüğümüz gibi manevi dünyasını da ihya etmeliyiz. Bugün çeşitli felaketlerle sarılmış insanlığı kurtaracak yegâne kitap Kur’an-ı Kerim’dir. Dünya ve ahiret mutluluğumuzun yolunu bize Kur’an çizmiş, Peygamberimiz yaşayarak örnek olmuştur. Bize düşen bu çizgiden şaşmadan yürümektir.”

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu