Ekonomi

Kritik Mesele Masaya Yatırılıyor Üst Düzey Zirvede Görüşecekler

​Türkiye ve Rusya arasında yarın yapılacak olan üst düzey zirvenin odak noktasının Suriye krizi olması beklenirken, ikili ticaret ve Türk vatandaşlarına yönelik bariyerlerin de tekrar masada olması öngörülüyor.

İki ülke arasında yaşanan uçak krizinden bu yana St. Petersburg, Çin, İstanbul ve Moskova’dan sonra yarın Soçi’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında “kritik” bir görüşme daha gerçekleşecek. Suriye krizi konusu başta olmak üzere, bölgenin iki önemli aktörü arasında bu zamanda başbakan ve bakanlar seviyesinde birçok defa temas kurulurken, yaşanan sıkıntıların sona erdirilmesi için özellikle tarım ve turizme yönelik bazı önemli adımlar atılmıştı.
  
İkili ticarette uçak krizinden önceki seviyelere dönülmesi arzusu, iki liderin sıklıkla dile getirdiği bir husus olsa da, devletin en üst kademelerinde dillendirilen bu arzunun henüz alt kademelere tam anlamıyla indiğini söylemek mümkün değil.

Rusya’da yaşayan ve ticaretle uğraşan Türk vatandaşlarının en büyük sıkıntısı olarak görülen çalışma izinleri, vize ve şirketlere yönelik faaliyet yasakları, 10 Mart’ta yapılan 6’ncı Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Zirve’sinde Putin tarafından “Türk vatandaşlarına uygulanan yasakları kaldıracağız” açıklamasına karşın devam ederken, Türk tarım ürünlerine yönelik yaptırımlar da hala tam anlamıyla kaldırılmış değil.
  
Rusya Dış işleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meşkov, geçen hafta yapmış olduğu açıklamada, Rusya Dış işleri Bakanlığının, bazı kategorilerdeki Türk vatandaşları için vize rejiminde kolaylaştırma yoluna gitmeye hazır olduğunu söylemişti.
  
Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç de tarım ürünlerine yönelik yasaklarla ilgili bir zaman evvel yapmış olduğu değerlendirmede, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile nisan ayında Moskova’da yaptığı görüşme sonrası gelecek günlerde karşılıklı istişarelerin neticelenerek Rus tarım ürünlerine yönelik sorunların aşılması konusunda umutlu olduklarını belirtmişti.
  
Rusya kendi şirketlerine zarar veriyor”
  
Rus Türk İş adamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Kara aslan, yarın gerçekleşecek zirveye ilişkin yapmış olduğu açıklamada, Türk vatandaşlarına uygulanan çalışma, Türk firmalarına yapılan sektörel faaliyet ve tarım ürünlerine uygulanan ithalat yasaklarının tamamen kaldırılmasının büyük önem taşıyor.

Çalışma vizeleri, teknik vizeler ve uygulanan işçi kotalarındaki sorunların da giderilmesini arzu ettiklerini söyleyen Kara aslan, “Rusya’da 100 bin çalışan istihdam eden Türk sermayeli firmalar aslında Rus şirketleridir. Rusya, bu yasaklarla kendisine de zarar veriyor.
  
Türk tarım ürünlerine uygulanan yasaklar sebebiyle de halihazırda ekonomik durgunluğun devam ettiği Rusya’da halkın bu ürünlere yüzde 30 ila yüzde 40 arasında daha çok para harcamak zorunda kaldığını söyleyen Kara aslan, “Bu işlerin artık karşılıklı kızgınlıklarla değil, akıl ve salıkla çözüme kavuşturulması gerekiyor.
  
İki ülke ekonomik ilişkileri tekrar güçlenecek”
  
Rusya Dış işleri Bakanlığı’na bağlı Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi Dünya Ekonomisi Departmanı Uzmanı Nigyar Masumova da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir zaman evvel yaptığı Moskova ziyareti sonrası Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasıyla ilgili verilen sözlere rağmen hala somut adımların gelmemiş olmasına dikkati çekti.
  
Bu konuda Soçi zirvesinden sonra çok büyük olasılıkla bir açıklama yapılacağını tahmin ettiğini belirten Masumova, bu yaz çok sayıda Rus vatandaşın Türkiyeyi ziyaret edeceğini, bu olumlu gelişme sayesinde iki ülke ekonomik ilişkilerinin tekrar güçleneceğini söyledi.
  
Masumova, Rus tahıl ürünlerinde yaşanan problemlere ilişkin de, “Türk domates ve salatalık ürünlerine karşı uygulanan yaptırımların kaldırılmasıyla bir çözüme ulaşılacağını düşünüyorum. Bu yasaklar tarımın çok hassas sektörlerine yönelik ve iki ülkenin sosyal yapısı açısından çok önemli noktadalar. 
  
İkili ticarette toparlanma emareleri
  
Bu arada, devam eden yasaklara karşı iki ülkenin ekonomik ilişkilerinde normalleşme süreci sayesinde bir toparlanma yaşanıyor.
  
TÜİK verilerine göre, Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı bu senenin ilk çeyreğinde 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 40,9 artış olarak 498,1 milyon dolara yükseldi. Söz konusu dönemde Rusya’dan yapılan ithalat yüzde 11,5 artışla 4,4 milyar dolara ulaşırken, bu artışın en önemli sebebi soğuk geçen kış şartları sebebiyle şubat ayında 2 milyar 500 milyon metreküpe çıkan doğal gaz ithalatı oldu.

Tarım ürünlerinde Rusya’nın önemli bir müşterisi olan Türkiye, geçen sene Rusya’dan 4,7 milyon ton tahıl ürünü ithal etti.

Türkiye’den tavuk eti, hindi eti, domates, salatalık, turşu, üzüm, elma, armut ve çilek ithalatı yasağı ise Rusya nezdinde hala devam ediyor. Bu konuda yaşanan son gelişme ise Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği buğday ve mısıra yüzde 130, pirince yüzde 45, ay çiçek yağına yüzde 36, ayçiçeği küspesine yüzde 13,5 ve bakliyat ürünlerine yüzde 9,7 vergi artışı öngören düzenlemeye geçildiği iddiasıydı.
  
Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev de Türkiye ile tarım ürünlerine yönelik iki tarafı da memnun edecek bir anlaşmaya yakın olduklarını, Türk yetkililerle görüşmelerin devam ettiğini ve sonunda “mantığın” kazanmasını umduklarını söylemişti.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu