Ekonomi

KOSGEB Sıfır Faiz Desteği Başvuruları Başladı

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleme kurumu (KOSGEB) 50 bin TL üst limitli sıfır faiz ve bir yılı geri ödemesiz desteği başvuruları bu 10 02 2017 tarihi itibarı ile başladı. Başvuru süresi 10 gün.

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleme kurumu (KOSGEB) 50 bin TL üst limitli sıfır faiz ve bir yılı geri ödemesiz desteği başvuruları bu 10 02 2017 tarihi itibarı ile başladı. Başvuru süresi 10 gün.

10 ŞUBAT 2017 tarihinde KOSGEB tarafından verilecek olan 50 bin lira faizsiz kredi başvuruları başladı.
Dün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ ve KOSGEB başkanı sayın Recep BİÇER tarafından yapılan toplantı neticesinde 2016 yılında 249 bin başvuru yapan ve bütçe nedeniyle kredi verilemeyen esnafımız için 10 günlük süreç başlatıldı. Başvurular 10 ŞUBAT ve 20 ŞUBAT 2017 tarihleri arasında yapılacak. İşte detaylar..

KOSGEB SIFIR FAİZLİ KREDİ BAŞVURULARI BAŞLADI!
10 Şubat itibariyle KOSGEB KOBİ Sıfır Faizli Kredi işletme desteği başvuruları başladı. Başvurmak isteyen vatandaşlarımız sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresinde ki başvuru formunu doldurarak 0 faizli desteğe başvuru yapabilecekler.

2016 yılında başvuru yapanların yeniden başvurmaları gerekmiyor. 27 Şubat 2017 tarihinden itibaren başvuru formunda belirttikleri cep telefonlarına ve e-posta adreslerine ONAY veya RED cevabı gönderilecek.

İlk defa başvuru yapacak kişilerin yukarıda belirtilen internet sitesinden başvuru yapmaları gerekecek.

KOSGEB’e hiç başvurmamış, Veritabanı kaydı bulunmayan işletmeler ve beyanname vermeyenler de başvuru yapabilecekler. KOSGEB’in onay vermesi sonrasında bu işletmeler E-KOBİ kaydı yaparak beyanname verecekler.

BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
27 ŞUBAT 2017 tarihinde sonuçlar belli olacak ve 2016 yılında başvuru yapanlarla yeni başvuranlara KISA MESAJ ve E-POSTA ile olumlu/olumsuz sonuçlar bildirilecek.

Başvurusu kabul gören esnafımız bankaların kapısını çalacak ve anlaşma yapılan 9 bankaya KOBİ kredisi başvurusu yapacaklar.

KOSGEB’den onay almış olmak bankalardan da onay alacağınız anlamına gelmiyor. Ancak kefalet talep edilenlere KGF (Kredi Garanti Fonu) ve TESKOMB tarafından kefalet sağlanacak.

Bankalardan onay alan vatandaşa en fazla 50 bin lira sıfır faizli kredi desteği sağlanacak. İlk 12 ay boyunca ödeme yapılmayacak. Geriye kalan 24 aylık dönemde 3’er ay arayla taksitler eşit şekilde ödenecek.

Daha önce 30 bin lira faizsiz esnaf kredisinden faydalananlar, KOSGEB yasaklı işletmeler, güvenlik soruşturmasından olumlu yanıt alamayanlar destekten faydalanamayacak.

2017 yılı Kredi Sicil Affından yararlanan esnaflar için değerlendirmeyi bankalar yapacak. Halen kara listede olanların durumu bankalarca değerlendirilecek.

Değerlendirme de;

İşletmelerin Mikro işletme olup olmadıklarına bakılacak.
Destek için net satış hasılatı ve çalışan sayısı az olan KOBİ’lerden başlanacak.
ANLAŞMA YAPILAN BANKALAR
Kamu Bankaları; Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank,

Özel Bankalar; Akbank, Yapı Kredi Bankası, Denizbank, İş Bankası ve Qnb Finansbank bankalarıdır.

Onay alan esnafımız yukarıda isimleri yazılı bankalara başvuru yapacaklar ve başvuruları bu bankalarca değerlendirilecek. Başvurusu kabul gören işletmelere 50 bin liraya kadar KOSGEB 2017 Faizsiz İşletme Desteği Kredisi verilecek.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu