Advert
Advert
Bu makale 16 Nisan 2018 00:21:41 Tarihinde eklenmiştir. 806 Defa Okundu.

Engelli kaderdaşlarım.

Türkiye şartlarından engellilere desteklerin çoğu sadece sözlerde kalıyor. Gelin görkünki engelliler ilgili çıkan yasalarda. Sadece engelliler için çıkan kanunları hiç bir engelli bilmiyor. Ve engelliler için öğretilmiyor neden diye sorarsanız. Tam burada yazıma başlamak isterim.

Merhaba Sevgili Okurlar,                                  Yazıma nerden başla cağımı bilmiyorum. Ancak Türkiye şartlarından engellilere desteklerin çoğu sadece sözlerde kalıyor. Gelin görkünki engelliler ilgili çıkan yasalarda. Sadece engelliler için çıkan kanunları hiç bir engelli bilmiyor. Ve engelliler için öğretilmiyor neden diye sorarsanız. Tam burada yazıma başlamak isterim.
 
 
                                   Öncelikler Türkiye’de engelliler oranlar son 7 yıldan fazlardır. Ölçülmedi veya bazı sebeplerden dolayı yapılmadı. Eski ististatikler aşağıdaki gibi öncelik verelim ve yorumlayalım. Ve bu verilerimiz TİUK aittir.
 

 
 
                                          Şuanda ististatikler yapılırsa 7 milyondan fazlayızdır. Eksik değilizdir. Şimdi diğer verilerimiz paylaşalım. Bu ististatikler verimizde Türkiye şartların engellilerin önüne engel olan yapıtlar desem daha uygun olacaktır.
 


 
 
 


 
                                         Üste gördüğümüz çözümlerimiz güncel olmayan veriler şuanda bu verileri tekrardan güncellenirse de % yüz şekilde değişmeyecektir. Keza herkesin bildiği tek şey engelliler engel olmayalım diyenlerin çoğu bu hastaları yapanlardan çıkıyor. Örnek şehir içi kaldırımların işkal ederek yapanlar en göze durumlardan önce o haber bültenlerinde yer alıyor. Sözü fazla uzatma diğer ististatikler  geçelim.
  


                            Evet  aslında sözün gerçek yüzü burada çıkıyor. Yine aynı şeyler değine cem ama bu ististastik aslın son 4 yıl için oranlar değişti ancak bir o kadar çok oranda aslında oynamadı dememiz daha iyi olur. Erkek engelli çalışan sayı her zaman engelli bayan çalışandan daha çok görünüyor. Şuanda geçen yılda aslında aynı oranla devam ediyor. Her iş yerinde çalışma oranını olarak bayan neden az konusunda gelirsen en baştaki temel sorunlarından biri aile ve toplum faktörü aslında ailelerin bir çoğu bayan engelliler çalışmalarına engel oluyor. Toplum faktöründe ise tamamen çalışan kişilerin ve iş verenler hizmet karışılığında sorun çıkardıkları içinde bu kişileri toplum içinde kolayca değerlendirilmiyor. Âmâ aslına bakarsanızda her engelli için ayrım yapılmaması şart olarak kanunda görünüyor ancak kimse buna uymuyor. Uymadıklarında ise her hangi bir yaptırım yok mesela bir işyerinde engelli bayan çalıştırma oranı zorunlu olması gerekirdi. Hususlarından birisi aslında örnek olarak da 5 engellinden 2 isinde bayan olma şart gelmesi gerekir.Bu şekilde bayan engelli arkadaşlarımız toplum için bir değere ve toplum için kendilerininde saygınlıklarını toplması açısından iyi bir gelişme olabilir.
 
 
                           Yazımın başında da dediğim sözü vurgulayarak asıl amacımın ne olduğunu söylemek istiyorum. Engelliler kanunu bilmeyerek bunun içinde her ilde ve ilçe açılan STK’larımıza iş düşüyor özellikle engelliler koordinasyon merkezlerimizin bütün engelliler ulaşarak bunun çözümünü sağlaması gerekirken daha sorunu çıkararak engelliler bu merkeze gitmesini engelliyorlar. Valilik, Aile ve sosyal yardımlaşma, Vakıf ve Belediyelerin veri tabanlarında bütün engelliler ulaşılabilir. Ve projeler üretilebilir. Şunuda dile getireyim engelli derneklerin ne amaç ile hizmet verildiğini hiç bir engelli bilmiyor. Kanunları öğretecek bir çalışmaların yapılmadığı ve derneğin veya engelliler kordinasyon merkezin ne olduğunu bilmeyen engelli dostlarımız var.

                            Biz engelliler olarak tek amacımız birlik ve beraberlik olmamız gerekirken bazen istismar bile edilebiliyoruz. Bunun içinde devlet büyüklerimiz her konuda engelliler için yapılacak olan şeyleri tek çatı altına toplamak olacak ise neden engelliler koordinasyon merkezi kuruldu ve amacı nedir. Bütün engelli dernekleri farklı yerlerde gerek kendi imkanları ile gerek kamu kuruluşlarından aldıkları destekler ile ayak duruyorlar. !!! ise bu kişiler denetim altındamıdır diye sormak isterim.
 
 
                              Engelliler çalışma konusunda kanunlar konusunda ve engellilerin hizmet almaları konusunda Bütün yetkililerden DESTEK BEKLİYORUZ.
 
 
 
 
Beni takip etmeye devam edin....
 
 
 
Yorum yapmayı unutmayın...
 
 
İyi Günler.
 
 
 
 
 
 
Etiketler
Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • Mehmet hanifi yaşar
    Mehmet hanifi yaşar , 16 Nisan 2018 10:23:34
    Güzel bi konuya değimişsin yüreğine sağlık türkiyede her bireyin sağlam olsun engelli olsun farketmez belli başlı hakları var ancak engelli kaderdaşlarımızın tabi uluşım ve iletişim kurmaları haklarını nasıl alacakları ile ilgili detaylı bilgiye ben dahil sahip değiliz bu konuda şefaflık getirilmesi ve bu konuda detaylı bilgiye sahip engelilerin kolay ulaşabileceği danışmanların atanması iş istihdamını artırmak ve türkiyenin kalkınmasında önemli rol oynayacaktır.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:03
Güneş
07:29
Öğle
12:43
İkindi
15:20
Akşam
17:44
Yatsı
19:03
Advert
 Yandex.Metrica