Advert
Advert
Bu makale 07 Ocak 2018 01:06:18 Tarihinde eklenmiştir.

Peygamberimize Dengeli Bakış

Peygamberimiz kendisini şöyle tanımlar: Bir ev düşünün her şeyi tamam ama şu köşede bir taş eksik dersiniz işte bende o taşım... Peygamberimiz bu ifadeyi şunun için kullanmış, İslam Hz. Adem'den bugüne kadar devam edip gelen bir mesaj, ben de o mesajı getiren peygamberler silsilesinin son halkasıyım. Dolayısıyla peygamberimizi diğer peygamberlerden üstün görmenin ve bu üstünlüğü kategorik olarak farklılaştırmanın bir gereği yok.

Hz. Musa bizzat Allah ile konuşmuştur bu bile tek başına yetmez mi? Eğer farklılık arayacaksak. "Peygamberlerden kimilerini kimilerine üstün (faddalna) kılmıştık." ayetindeki bu ifade ast-üst ilişkisinden ziyade, her peygamberin farklı şekillerde taltif edilmiş olduğu anlamına gelmektedir. Ki meşhur ayette ise "la nuferriku beyne ehedihim" ifadesi vardır. Yani "Hiçbir elçi arasında ayrım yapmayız"

Kevser bol rızık demek. Bol nimet demek. Hangi peygambere nimet kısılacak ki?

Makam-ı mahmud, hamd edenlerin makamı. Diğer peygamberler bu makamdan mahrum mu bundan emin miyiz? 


Kısıtlı toplumlara veya tüm insanlığa gönderilmek ise bir görevdir. Ayrıca her ne kadar tüm insanlığa olsa bile peygamber yine de diğer peygamberler gibi yaşadığı ömür boyunca insanların arasında durmuştur peygamberimiz. Şu an hala hayatta olup da tebliğe devam etmemektedir. Ona inen kitap ve onun siyeri ile ilgili gelen haberler elimizde... 

Kanaatimce "hasais" denilen kavram sıkıntılı. Çünkü peygamberi ıskalattırıyor. Hasais kitabı, Kur'an'dan bile çok kalın ve içinde neler var neler. İmam Suyuti'ye ait bir kitap. Adeta peygamberi buharlaştırıyor, her adımını bir mucize gibi lanse ediyor. Böyle bir peygamber insanlığa nasıl "usve" (örnek) olacak. Bir ayette Allahu Teâlâ müşriklerin melek talebine şu cevabı veriyor: "Şayet kendilerine melek gönderseydik, bu defa da "Bu melektir biz beşeriz, bir beşer meleği nasıl örnek alır" derler. Hasais'in bizi getireceği nokta burasıdır. Bu sözlerimden asla peygamberi basit alma anlamı çıkmamalı. Gayemiz peygamberimizi tanırken, tanımaya çalışırken Kurani sınırları aşmamaktır. Ayrıca "Hıristiyanların İsa'yı aşırı yücelttikleri gibi siz beni aşırı yüceltmeyin" hadisine aykırı hareket etmemektir. 

Kur'an bir kutsal kitap ve vahiy olarak elimizde duruyorsa şayet o halde sınırları onunla belirleyelim. Önce ona bakalım peygamber hakkında ne söylemiş. Siyeri ile ilgili neler söylemiş.
 
 
 
Yorum Yap
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:10
Güneş
06:32
Öğle
12:17
İkindi
15:18
Akşam
17:49
Yatsı
19:04
Advert
 istanbul escort