Advert
Advert
Bu makale 25 Ekim 2017 10:36:59 Tarihinde eklenmiştir. 228 Defa Okundu.

TOPLUMSAL SAĞLAMLIĞIN TEMELİ: SAYGI - (Nasıl Anlamalıyız?)

İnsani değerleri ismen bilmek, "doğru güzel şeylerdir" demek yeterli değildir. Bunları hayatımıza aksettirecek insani olgunluğa/bilince vakıf olmazsak her şey havada kalır. Bu açıdan saygı kavramı üzerinden durmak istiyorum. Evet birbirimize saygılı olmalıyız ama işe nereden başlamak gerek. Kısa da olsa üzerinde tefekkür ettiğim bazı noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sevgi nedir, Herkes az çok biliyor da Saygı nedir, onu pek anlamamış gibi insanlar....


Biraz tefekkür ettim üzerinde.. Aslında saygı iyi anlaşılırsa ve pratize edilirse toplumda stresten kaynaklı hastalıklar azalır. Bir kişiyi en basitinden annesi babası sever, eşi ve çocukları sever. Yani sevgi ihtiyacı giderilir ama peki ya saygı? Aslında sevgi de tam anlamıyla yerini bulmaz, saygı olmayınca....
**
Tefekkür ettiğim kadarıyla şöyle diyebiliriz: Saygı, say-mak kökünden gelir. Bildiğimiz saymak. Sayı say-mak. Bununla bir bağlantısı olduğunu düşünüyorum. Yani saygı bir kere kişinin varlığını, mevcudiyetini kabul etmektir. Var olan kişi sayılır. Olmayan sayılmaz. Bir kişinin varlığını yok saymak o kişiye en büyük hakarettir. Ne kadar eksiği olursa olsun, o kişi vardır ve yaratılıştan gelen asgari de olsa özellikleri vardır. Şöyle devam edelim: Beden dersinde yanyana dizilmiş öğrenciler, 1'den itibaren say-maya başlar ve yanındakine dönerek bağırır: Biiirrr... Diğeri der: İkiiii.... Böylece sondaki kişi rakamını söyler ve biter.. Saygıyı anlamada bu örnekten nasıl faydalanabiliriz? Biraz düşünelim ve sonu bu örnekle bağlayalım. 

İnsanı sevmeden önce ona saygı duymak gerekir. Saygı temelli olmayan sevgiler köksüzdür. Arızidir. Say-mak demek: Kişinin en temel değerlere sahip bir varlık olduğunu ve yaratılmış olmaktan kaynaklanan ilahi bir değeri olduğunu anlamak demektir. Her insanın bir özel-liğinin olduğunu kabul etmektir. En asgari kriter, örneğin yaştır. Yani bu dünyada senden daha önce var olmuş, var edilmiş kişiye karşı sırf o öncelikten dolayı bile asgari bir #saygı temeli olmalı insanın. Saygı varlık ile yokluk farkını anlayan kişinin üreteceği bir eylemdir. Sevgi bundan sonra gelir. O kişinin artı özellikleri olursa, daha da fazla değerli halleri olursa, saygı zamanla sıçrama yapar ve sevgiye dönüşür, işte o gerçek sevgidir. Saygı, ayrıca kendini ve muhatabını tanımanın sonucu oluşan bir eylemdir veya duygudur. Dediğim gibi herkesin durduğu yer, bir rakama yani bir değere tekabül eder. Varlık alemine girmiş ise artık o say-ılmalıdır ve vardır. Onu saymanın usulü ise 9'dan sonra 10 demektir 8 demek değildir. 8 dendiği zaman sayılmış olur ama değerinden az bir sayma olmuş olur. İnsan ilişkilerinde olursa bu yanlış sayma, (yani saygı) krizlere yol açar. Herkes sırasını ve değerini bilmelidir (Beden dersi örneği). Kendisinin 9'da durduğunu bilmeyen öğrenci, yanındakine üüüççç dese de yanlış olur onüüüüççç dese de... İşte saygı böyle bir şey.. Eksik olunca da, fazla olunca da yerini bulmaz.. Sayısal anlamda yanlış say-manın oluşturduğu karmaşıklık bu iken duygusal anlamda yanlış say-gının meydana getireceği karmaşıklık nasıl olur acaba?!.

Saygı temel bir değerdir. O olmazsa kişiler arası sevgi köprüleri kurulamaz. Güven inşa edilemez. Kalpler birbirine teslim edilemez..
Biraz uzun oldu ama inşaallah anlatabilmişimdir.

Selamlar
Mustafa TOSUN

 

Yorum Yap
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:54
Güneş
07:22
Öğle
12:26
İkindi
14:54
Akşam
17:17
Yatsı
18:38
Advert