Advert
Advert
Personel Alımları
Bu makale 25 Temmuz 2017 13:18:52 Tarihinde eklenmiştir. 811 Defa Okundu.

​Neden İnternet Siteleri SSL Kullanmalı?

Ssl sertifikası İnternet siteleri için %60 mecburi hale geldi, Ziyaretçilerin bir İnternet sitesinde güvenle dolaşması için ssl sertifikası olmazsa olmaz.

SSL Sertifikası Nedir? Neden Kullanmalıyım ? ve Neden Önemlidir?
SSL ilk ortaya çıktığı dönemlerde çoğunlukla kullanıcı kitlsi sadece IT profesyonellerinin önemsediği ve anladığı bir güvenlik protokolüydü. Günümüz teknolojisinde ise SSL sadece bir güvenlik protokolü olmanın çok ötesine geçmiş durumda.

Pazarlama sektörü ve yazılım geliştiricileri artık SSL ürünlerine iyice aşina olmuş durumda, SSL kullanımı müşterilerin güvenini kazanma ve güvenli işlem gerçekleştirilebilmeyi sağlamak amaçlı, marka imajını geliştirme ve web sitelerinin arama sıralamalarında üstlerde yer alması gibi konularda önemli bir çözüm olarak kullanıyorlar. SSL Sertifikası bir sitenin google ve benzeri arama motorları optimizasyonunda %40 lık bir yere sahiptir, Ayrıca SSL her web sitesine entegre edilmesi gereken güçlü bir pazarlama aracı olmuş durumdadur

Bundan dolayı web sitesi geliştiricileri, e-ticaret platformu sağlayıcıları ve diğer bulut tabanlı hizmet sağlayıcıları SSL sertifikasını hitap ettiği kitleye bir hizmet olarak sunmaya başlamaları gerekiyor.

SSL sertifikası kullanan bir internet sitesi neler kazanır? 

1) İş Modeli Oldukça Gelişir

Bir hizmet sağlayıcısı olarak iş modeliniz büyük ihtimalle müşterilerinizin müşteri kazanımını ve internet satışlarını arttırma amacı etrafında şekillenmektedir.

Müşteri kazanımı web sitelerinin güven faktöründen doğrudan etkilenir. Güvenilirliği ve itibarı arttırmak daha fazla müşteri kazanılmasını sağlar. Bir web sayfasını ziyaret eden kişiler o sayfaya güvenip güvenemeyeceklerini bilemiyorlarsa o sitenin sahibi müşterilerini, potansiyel müşterilerini ve nihayetinde şirketlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya demektir. Web sayfalarına SSL güvenliğini entegre etmek ziyaretçileri o sayfaların ve o sayfada yapılan işlemlerin güvenli olduğu konusunda ikna edici olur.

Sitenize SSL entegre etmek müşterilerinizin sitelerine HTTP’leri varsayılan olarak ekleyerek ziyaretçi güvenini ve müşteri kazanım oranlarını arttırmalarını sağlar. Kullanıcıların %84’ünün veri güvensiz bir bağlantı üzerinden gönderilirse satın alma işlemini durdurdukları tespit edilmiştir. Müşteri güvensizliği her yıl sayıları artan online tehditler ve oltalama saldırıları nedeniyle iyice artmış durumda. Güvenlik artık günümüz dijital ekonomisinde bir lüks değil, bir gereklilik halini aldı. Online hizmetler müşteri güvenini kazanmak için mutlaka SSL’i ve güvenlik göstergelerini teşvik etmeli.

SSL sertifikası

2) Müşterilerinizin Arama Sıralamalarında Daha Üstte Yer Almasını Sağlaması

Her hizmet sağlayıcı müşterilerinin arama sıralamalarında daha üstte yer almalarını sağlamayı hedefler. SSL Google’ın arama sıralaması algoritmasında doğrudan bir rol oynar. Google iki sene önce ilk kez tüm siteleri ziyaretçilerinin bilgilerini SSL sertifikalarıyla güvence altına almasını teşvik eden bir sıralama göstergesi olarak HTTPS kullanımının başladığını duyurmuştu. Hatta sitenin kişisel bilgileri toplayıp toplamadığına bakmaksızın, SSL sertifikası olan siteleri ödüllendirmek için “HTTPS Everywhere” adında bir inisiyatif başlatmıştı.

SSL sertifikaları ile kullanıcı davranışı verileri (tıklama oranı, tek sayfalık ziyaret oranı, sayfada geçirilen süre vs.) arasında pozitif bir korelasyon olduğu ve Google’ın bu korelasyonu sıralamalar için bir gösterge olarak kullandığı varsayılabilir.

SSL’in ziyaretçi güvenini arttırdığını, ziyaretçi güveninin ise müşteri kazanım oranlarını, tek sayfalık ziyaret oranlarını ve sayfada geçirilen süreleri doğrudan etkilediğini bildiğimiz için web sitelerinde SSL entegrasyonunun SEO sıralamasında daha üstlerde yer almasını sağladığını da rahatlıkla öne sürebiliriz.

Önde gelen arama ve içerik performansı platformlarından biri olan Searchmetrics SSL’in sıralamalar üzerindeki etkisi üzerine bir çalışma gerçekleştirmişti. Bu çalışmada SSL sertifikası olan sitelerin SEO görünürlüğü anlamında olumlu kazanımları olduğu görüldü. Çalışmada belirli bazı domainler incelenmiş ve bu domainlerin SEO görünürlüklerini SSL kriptolaması sayesinde kazandığı çıkarımı yapılmıştı.

3) Rekabette Avantaj Sağlaması

SSL sertifikalarının kullanıcı deneyimine olumlu etkileri olduğu ve müşteri kazanımını arttırdığı şüphesiz. Birçok bulut tabanlı hizmet sağlayıcısının bu sertifikaları bir eklenti seçeneği olarak sunmaya veya üçüncü taraf sertifika satıcılarını tavsiye etmeye başlamasının nedeni de işte bu. Ancak bu hizmeti sitenize tam ve hatasız olarak entegre etmeniz gerekiyor.

SSL’i entegre etmek müşterilerinizin bu sunucuları sipariş etme, yükleme ve yapılandırma sürecini öğrenme ve sertifikaları bizzat yönetme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Müşterilerinize SSL’in tüm nimetlerini sunmuş ama onları bu işin teknik zorluklarından kurtararak kendi işlerine yoğunlaşmalarını sağlamış oluyorsunuz.

SSL entegrasyonunun diğer bir faydası da müşterilerinizi kendi platformunuz içerisinde tutma şansını sunması. Böylece kullanıcı deneyimi üzerinde tam kontrol sahibi olabiliyorsunuz. Müşterileriniz bu sayede hizmetinizdeki alışkın olduğu özellikleri kullanmaya devam edebiliyor ve bir tedarikçiyle yeni bir hesap açıp bu hesabı yönetme külfetinden kurtulmuş oluyor. Web siteleri veya online mağazaları için ihtiyaç duydukları her şeyi sunabiliyorsunuz

Kaynaklar: İHS TELECOM, GODADY, NAME
Yorum Yap
Ömer YAKAN Diğer Yazıları
​Sanal Paralar İle Para Kazanmanın Yolları
Whatsapp Hilesi Adı Altındaki Bu Tuzağa Düşmeyin
​Biri Seni Telefon Rehberine Nasıl Kaydetmiş Bul ?
​2018 Arama Motorları Yeni İçerik Yönetimi
Halkın Anlayacağı Şekilde Seo Nedir?
​Neden İnternet Siteleri SSL Kullanmalı?
Dikkat Neslimizi Kaybediyoruz
Evde İş İmkanları Nelerdir ?
Wordpress Sayfalar ve Yorumlar Sekmesi
Wordpress Bağlantılar Sekmesi
Wordpress Ortam Sekmesi
​Wordpress Yazılar Sekmesi
​Wordpress Güncellemeler Bölümü
TunnelBear İle Yasaklı Sosyal Medya Sitelerindeki Yasağı Kaldırın
Wordpress Admin Paneli Sekmelerini Tanıyalım
​Wordpress ile Ücretsiz Blog Sitesi Kurmak
​Wordpress İçin İki Ayrı Yol
​Sıradaki Ücretsiz Sitemiz 'Wordpress' Nedir ?
​Blogger Seo Ayarları
Blogger Temasını Google Uyumlu Hale Getirmek
İşletmenizin Blogger Sitesine Ürün Ekleme
Blogger Sitesi Arayüz Düzenlemesi ve İçerik Yönetimi
Ücretsiz Blogger Sitesi Oluşturma
Ücretsiz Web Sitesi Oluşturmanın Yolları
Şanlıurfa Esnafına Uygulanan Zulüm
Nerede O Eski Şanlıurfa Sanatçıları
İlelebet Boykot
Acılarımız ve Filistin
Acaba Urfa’damı Yaşıyoruz
Abide Kavşağı Değil, Çile Kavşağı
Yandexle Yandexle
​Yerli Malı Yurdun Malı Herkes Onu Kullanmalı
​Şanlıurfa Sanatçıları Müzelik Olmamalı
​Şanlıurfa'da Kiralar Çok Yüksek
Do-main Onaylama Nasıl Yapılır ?
​Halep Ölüyor Müslümanlar Uyuyor
​Otogar Kavşağı S.O.S Veriyor
​Abide Kavşağı'na Çözüm Üretilmeli.!
Kimler Fantastik Film İzliyor?
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Advert
 Yandex.Metrica