Güncel

Komşu Yangın Yerine Döndü Meclisi Bastılar

Yunanistan’da, Meclise girmek isteyen yüzleri maskeli olan göstericiler, meçhul asker anıtı önünde nöbetçi kulübesini ateşe verdi.

Yunanistan’da, hükümetin kreditörlerle ilave kemer sıkma önlemlerine ait yaptığı anlaşmayı protesto yapan kamu ve özel sektör çalışanları başkent Atina’da gösteri yaptı. Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) ve İşçi Sendikaları Genel Konfederasyonu (GSEE) çağrısıyla Sintagma Meydanı’nda yapılan protesto eylem esnasında yüzleri maskeli bir grup polislere molotofkokteylli saldırıda bulundu meclise girmek istediler.

Polisle çatışan göstericiler meclis binası önünde olan meçhul asker anıtın yanında nöbetçi kulübesini ateşe verdi, polis göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale yaptı. Mecliste üçüncü kurtarma programı kapsamında ilave kemer sıkma tedbirleri içeren torba yasa tasarısıyla ilgili tartışmaların sürdüğü esnada meydana gelen olaylarda göstericiler bazı iktidardaki SYRIZA’nın posterlerini yaktı. 

Göstericilerin saldırısına uğrayan bir gazeteci yaralanırken, 3 kişinin gözaltına alındı.

Yunan hükümeti, üçüncü kurtarma programı kapsamında yeni kredi diliminin serbest bırakılması için 2019 ve 2020 döneminde emeklilik maaşlarını ve vergi muafiyeti tavan sınırını indirecek tedbirler içeren düzenlemenin bugün geç saatlerde parlamentoda oylanması öngörülüyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu