Ekonomi

Koçluk: Bir Girişimci Olarak Büyümek İçin En İyi Saklanan Sır

Bazen tepede yapılan bir değişiklik, sürekli kaybeden bir yarışmacının sürpriz yapmasını sağlayabilir.

Bazen tepede yapılan bir değişiklik, sürekli kaybeden bir yarışmacının sürpriz yapmasını sağlayabilir. Örnek olarak Los Angeles takımının teknik direktörü Rams’tan başka bir şey göremiyorsunuz, bu takım bir yıl öncesine kadar orta yaş koçluk geçişi içeren bir programı 4-12 seansta tamamladı.

Yeni teknik direktör  Sean McVay, oyuncularının 2016 sezonunu bitirmek için yedi ardışık oyunu kaybetmesinin ardından tamamen yok olan Rams’ın momentumunu yakalamasına yardım ederek oyuncularına enerji vermiş görünüyor .

Evet, Rams futbol oynamaktadır, ancak başlangıç ​​ve küçük işletmeler sahipleri için bir ders var. Çünkü profesyonel atletler gibi, girişimciler büyük antrenörlerin rehberliğinde daha iyi performans gösterirler.

Ve orada iyi haberler var: Girişimcilerin, uzman koçluğundan zevk alan rekabet avantajlarından dolayı, antrenörlere pazar payı başladı.  Uluslararası Koç Federasyonu ve PricewaterhouseCoopers tarafından yapılan  2016 Global Coaching çalışmasına göre, 2015 yılında global koçluk gelirinin 2.4 milyar dolar olduğu ve 2011’in rakamının yüzde 19 oranında arttığı tahmin ediliyor.

Büyük adamlarla olan biteni değmez:  Fortune 500 şirketlerinin yüzde 40’ı  şimdi danışmanlık firması Hay Group’a göre yönetici koçlarıyla birlikte çalışıyor.

Yine de, yönetici koçluğu çekişe geçtiğinde, birçok girişim kurucusu, yüksek kaliteli antrenörlere erişimden yoksundur. Paradoks mu? Deneyimli bir koçu alamazlar, ancak şirketlerini sadece bunu yapabilecekleri noktaya getirebilmek için birine ihtiyaç duyarlar.

Antrenörü bir akıl hocasından ayıran nedir?
Ben  LinkedIn’de Bu koçluk paradoksu hakkında yayınlanan  bir süre önce, ve benim sonrası yorumların bir sel çekti. Onları okuduktan sonra, birçok insanın bir rehber ve bir antrenör arasındaki ayrımı anlamadığını fark ettim. Bu pozisyonlar benzer görünse de, aslında ikisi arasında fark yaratan bir dünya var.

“Mentorler”, bir şeyden ötürü genellikle sabit bir programı takip etmez veya ödeme yapmayı gerektirmez. Stratejik konulara yardımcı olurlar, şirket faaliyetlerine aktif olarak katılmadan kurucular için soruları cevaplarlar. 

“Koçlar”, diğer yandan, ellerini kirletmekten korkmazlar. Girişimcilerin kendilerini  daha iyi hale getirmelerine yardımcı olmak için genellikle ücretli olarak çalışırlar ve sabit bir programla çalışırlar  . Danışmanlar büyük tavsiyeler sunar; antrenörler harika sorular sorarlar.

Yazımın çektiği yorumları temel alarak yeni girişim kurucuları bir antrenör için acıkmış. Başlangıç ​​topluluğunda koçluk ile ilgili olarak büyük bir boşluk var; Herkesin buna ihtiyacı var, ancak nispeten az insan onu ücretsiz sağlama isteğinde. Peki, ne yapmalı?

Girişimciliğin koçluk boşluğunu nasıl köprü kurabilirim?
Sorun şu ki, paradoksu nasıl çözeceğiz ve girişimci genç CEO’ları yetenekli antrenörlerle nasıl eşleştireceğiz? Bu koçluk iklim değişikliğinin cevabı girişimciliğin temel ekolojisine dayanmaktadır. Girişimciler ile bunların fiziksel çevreleri arasındaki etkileşimleri inceleyerek, karşılıklı yarar sağlayan koçluk alışverişi döngüsü ortaya çıkmaya başlar. İşte üç adım:

1. İlk kurucular: Antrenörler için Barter. Genç kurucular muhtemelen Tony Robbins’le koçluk seansları için yılda 1 milyon doların üzerinde para yatırmayı göze alamazlar  . Bunun yerine, düşük maliyetle hizmet sunmak isteyen koçları bulmaları gerekir. Ayrıca kendi servislerini koçluk için ticaret yapabilirler.

İlk antrenör Jamesim, Ohio’daki ilk şirketimi yönetirken de müşterilerimdi. James, yeni web sitesini kurmamızı isteyen bir satış koçuydu. Projeyi tartışmak için onunla ilk tanıştığımda yanlışlıkla yanlış Starbucks’a gittim. Toplantıya 15 dakika geç geldim ve ilk dersini başlattı: “İnsanlarla tanıştığınızda zamanında olun. Gençsiniz ve başkalarının sizi ciddiye almasını ve sizi bir profesyonel gibi davranmasını sağlamak için küçük şeyler yapmanız gerekiyor. “

BounceFire’tan gelen birçok ekip üyesi, bir gün işleri düzgün gitmediğinde James’in ofisine yaptığı “çağrıyı” hala hatırlıyor. Topakları topladık, ama inanılmaz dersler aldık. Daha sonra bana kasıtlı olarak zorlandığını itiraf etti, çünkü beni başarılı görmek istedi.

İlk girişim girişimcilerinin hepsini onlara daha fazla itmek ve işin içinde ve dışında – liderliğin tuzaklarında dolaşmalarına yardımcı olacak birine sahip olmaları gerekir. Her seferinde biraz ücretsiz (veya nispeten ucuz) koçluk yapmaya istekli birini aramak için ağınızı kullanın ve sizi takip etmemize yardımcı olun.

İlgili:  Bir Mentor Seçerken Düşünmeniz Gereken Faktörler

2. Büyüyen kurucuları ücretli antrenörlere bağlayın. Genişleyen şirketlerin kurucuları, sorunlarının nerede olduğunu bilmek için yeterince başarılı olmuşlardır, ancak her şeyi öğrenememişlerdir. Ücretli yönetici koçları kurucuları hesap verebilir kılabilir ve kritik kararlar sırasında ayrıntılı bir bilgelik sağlayabilir, bu sayede onları değerli bir yatırım haline getirir.

İyi bir yönetici koçunda neye bakacağınızdan emin değil misiniz? Sayısız yönetici, yöneticilerin liderlik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak ve kendilerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için kendi soruşturmasını kullanan Jerry Colonna’yı sevenlerden inanılmaz bilgiler toplayabiliyor  . Diğerleri rutin iş konularında yöneticilere yönlendirmek için sorular sorarak daha çözüm odaklı bir yaklaşım benimser. Silikon Vadisi efsanesi Bill Campbell de böyledir  . Kişisel stilinize uyan birini bulun ve aylık ücreti şirketinizin geleceğine yönelik değerli bir yatırım olarak görün.

Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından yapılan araştırmaya göre, ankete katılan antrenörlerin yüzde 23’ü öncelikli olarak yöneticilere odaklandığını söyledi. Büyüyen kurucular, kendilerinden daha fazla kazanmalarına yardımcı olabilecek birine biraz zaman ve para yatırmaktan çekinmemelidir.

İlgili:  Yönetici Koçluğu CEO Yolculuğunun Kritik Bir Kısmı Neden?

3. Başarılı kurucuları antrenörlere ve danışmanlara yöneltin. Başarılı girişimciler için koçluğa geçiş nispeten basittir, çünkü genellikle lider olarak geliştirdiğiniz temel özelliklerden biridir. Gerçekten inandığınız bir veya iki ilk kez kurucu bulun ve her ay koçluk seansları için onlara bir veya iki saat ayırın. Bu, koçluk ve liderlik becerilerinizi keskinleştirecek ve yeni nesil girişimcilere yardımcı olacaksınız.

Halen daha iyi bir antrenör ve lider olmaya çalışıyorum  , ancak ülke çapında birçok yeni teşebbüs öneriyorum. Kendimi birçok hızlandırıcı yeni başlayan şirketimin danışmanlık rolünde buluyorum. Son zamanlarda yedi tanesini Dubai’de bulunan  GITEX Teknoloji Haftası’na taşıdık  ve benzersiz mücadelelerini öğrenirken başlangıç ​​kurucularına danışmanlık yapmak vakit geçirmek çok güzeldi.

Biraz deneyime sahip olduğunuzda, aktif veya büyüyen bir kurucuyla ücretli bir koçluk anlaşması yapmayı düşünebilirsiniz. Koçluk sahnesindeki yolunuzu kırarken, kendi koçuyla çalışmaya devam etmeyi unutma – yol boyunca hala bazı yardıma ihtiyacınız olacak.

İlgili:  Yaşam Koçluğu’nun Artan Popülaritesi

Yönetici koçluğu, iyi bağlı girişimcilere nadiren veya ayrılmış olmamalıdır. İyi bir koç, çiğ yetenekleri rafine edilmiş uzmanlığa veya ünlü başarıya dönüştürülebilen bir yeteneğe dönüştürebilir. En yeşil başlangıçtan en deneyimli gazilere, koçluk, kullanılmayan potansiyelin kilitlenmesinin anahtarıdır.

Editör Mehmet Yakan
 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu