Güncel

Kitap Okuma Etkinliğine Vatandaşlardan Yoğun İlgi Geldi

Kitap Okuma Etkinliğine Vatandaşlardan Yoğun İlgi Geldi Her yıl 26 Mart-1 Nisan tarihleri arasında kutlanan “Kütüphaneler Haftası” etkinlikleri kapsamında Adıyaman kütüphanesi önünde kitap okuma etkinliği düzenlendi.

Her yıl 26 Mart-1 Nisan tarihleri arasında kutlanan “Kütüphaneler Haftası” etkinlikleri kapsamında Adıyaman kütüphanesi önünde kitap okuma etkinliği düzenlendi.
 

Kütüphane önündeki parkta bir araya gelen yüzlerce öğrenci ve vatandaş “Kütüphaneler Haftası” etkinlikleri kapsamında, beraberlerinde getirdikleri kitapları okudular. İl Kütüphanesi organizesinde düzenlenen etkinlikte çocuklar ve vatandaşlar kitap okuyarak etkinliğe katkıda bulundular.

Kitap okuma etkinliği ile ilgili bir açıklama yapan Kütüphane Müdür Vekili Mehmet Aslan, 54’üncü Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında, 81 ilde düzenlenen “Kitap okuyoruz” ve “Okumak değiştirir” teması ile bu yıl 7’ncisini kutladıklarını belirterek, “Kitap okuma alışkanlığı yaygınlaştırmak ve bu hususta farkındalık oluşturmak için böyle bir etkinlik düzenledik.” dedi.

Okuma kültürünün toplumda yaygınlaşması için kentin en Merkezi noktalarında, kütüphane iç mekânlarında, kütüphane bahçelerinde, okullarda, okul bahçelerinde, üniversite kampüslerinde 30 dakika sessiz okuyarak bir etkinlik gerçekleştirdiklerini belirten Aslan, bu yıl 7’ncisini düzenledikleri kitap okuma etkinliği hakkında şunları söyledi:

“Kitap okuma hakkında bir farkındalık oluşturma çabamız kültür ve kütüphane camiasının da sahiplenmesi ile 6 yıldır başarı ile gerçekleştiriyoruz. Yedinci yılında da kitap okuma etkinliğine artan ilgi ve destek artarak devam ediyor. Bu bağlamda, okumaya katılan öğrencilerimizde mutlu olduklarını dile getirdiler.”

“Kitap insanın geleceğidir”

Okuma etkinliği ile ilgili olarak duygu ve düşüncelerini dile getiren ilkokul 4’üncü sınıf öğrencisi Zehra Aynur, “Herkes okusa dünyada çok şey değişir. Okumak çok güzel bir şey. Okumak eşi benzeri olmayan bir şey, bütün kitapları seviyorum.” dedi.

Eyyub Orman isimli 7’inci sınıf öğrencisi duygularını şöyle dile getirdi: “Okuma etkinliğinde Hazreti Muhammed’in (Aleyhisselam) hayatı ve sergilediği davranışları anlatan bir kitap okudum. Rabbimiz bizden her daim okumamızı istiyor. Kitapları severek okuyoruz. Hazreti Peygamberin hayatını okurken onun hayatından aldığımız örnekler ile nasıl davranmamız gerektiğini öğreniyoruz. Her insan kitap okumalıdır.  Kitap okumanın yeri ve zamanı yoktur. Evimizde, okulumuzda, bahçemizde, parklarda kitap okunabilir. Kitap insanın geleceğidir. İnsana mutluluk, sevgi ve hoşgörü kazandırır. En iyi dostumuz kitap olmalı.” şeklinde konuştu.

Dördüncü sınıf öğrencilerinden Zehra İspir ise “Kitap okumayı çok seviyorum. Her akşam kardeşim ile beraber uyumadan önce kitap okuruz. Sizde okuyun. Daha başarılı olur, sınavlarda yüksek not alırsınız.” dedi.

 “Okumak ülkemizi medeniyet sahibi yapar”

75 yaşındaki Şükrü Kutlu ise çocuklara eşlik etmek için siyer kitabını alıp okuma etkinliğine katıldığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Türkiye, kitap okuyarak daha kültürlü ve medeniyet sahibi olur. Güzel bir ahlaka sahip olur.” dedi.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu