Güncel

Kış’ta Köyde Yaşamak

Muş’un kırsal bölgelerinde yaşayanlar, kış aylarının çetin geçmesi nedeniyle, zorlu yaşam koşullarıyla mücadele ettiklerini ancak bunun yanında birçok güzelliği de yaşadıklarını söylediler.Kış aylarının çetin geçtiği Muş’ta, kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlar, tüm zorluklarına rağmen köy hayatının bir çok güzelliği de içinde barındırdığını ifade ettiler.

Kış aylarında hayatın zorluklarını anlatan Muşlu köylüler, ailenin en küçük ferdinden en büyük ferdine kadar herkesin zorlu hayat mücadelesinden geçtiğini dile getirerek, kış aylarında yaşadıkları sıkıntıları güzellikleriyle birlikte İLKHA’ya anlattı.

Kış aylarında köyde hayvancılığın zorluklarından bahseden Muş’un Hasköy ilçesine bağlı Koç köyünde oturan Kadir Gündüz, kış şartlarının çetin geçtiği köylerde hayvancılık yapmanın zahmetli olduğunu fakat zahmetiyle beraber güzel yönlerinin de olduğunu anlattı.

Gündüz, “Köyümüzde kar yağışı çok oluyor. Yağan kar, uzun süre yerde kalmaktadır. Aylarca hayvanlarımızla birlikte karda kalıyoruz. Hayvanları aylarca ahırlarda beslemek elbette ki zordur. Kar yağınca hayvanları ahırlarda besliyor, su ihtiyaçlarını da köy çeşmesinden karşılıyoruz. Kar yağışı olmadığı zamanlarda ise köy içinde bulunan tarlaların içindeki karları temizleyip burada hayvanların yemlerini veriyoruz.” dedi.

Köyde yaşamanın birçok olumsuz tarafının yanı sıra güzelliklerinin de olduğunu belirten Gündüz, “Biz otları kızaklarla getirip hayvanlara veriyoruz. Sabah 07.00’de kalkıp akşam 16.00’a  kadar hayvanlarla ilgileniyoruz. Kuzulayan koyun var mı diye bazen gece kalkıp ahıra gidiyoruz. Doğan kuzu varsa annesinin yanına götürüyoruz. Ahır, kazanlık olduğu için bazen koyun, kuzusunu kaybedebiliyor.”

Koyunların kuzulaması karşısında çok mutlu ve huzurlu olduklarını söyleyen Gündüz, bazen kuzularla oynadıklarını belirtti. Gündüz, “Çocukların kuzularla oynayışındaki huzuru görseniz köyden çıkmazsınız. Bizler genelde kışın olumsuzluklarından bahsederiz ama güzel tarafları da var.” diye belirtti.

Çetin kış şartlarında yapacak bir şeyleri olmadıkları için temizledikleri alanda genelde top oynadıklarını söyleyen köy çocuklarından Emre Demir, sobayı yakmak için bazen annelerine, bazen de hayvanlarla ilgilenen babalarına yardım ettiklerini ifade etti.

Çoğu zaman köy çocuklarıyla birlikte kartopu savaşı yaptıklarını belirten Demir, “Belki baba ve annelerimiz için kış güzel geçmiyor ama biz onu eğlenceye çeviriyoruz. Hava soğuk ama eğlenmemize engel değil. Bazen üşüyünce hayvanlardan arta kalan otları yakıp ısınıyoruz. Yeni doğan kuzularla oynamak çok güzel. Bazen üşüyorlar; sobanın yanına getirip ısıtıyoruz. Ama ev kirlenir diye annem ahıra götürüyor. Bizim üç tane güvercinimiz var arkadaşlarımla ahırda onlarla oynuyoruz. Onlara yem veriyorum.” şeklinde konuştu.

Kış mevsiminde kadınlar olarak günlerinin genelde soba yakmak ve el işi yapmakla geçtiğini söyleyen Emine Doğan, hallerinde memnun olduklarını ifade etti.

Doğan, “Biz kadınlar için kış güzel geçiyor. Bazen komşularla bir araya geliyoruz. Erkekler hayvanlarla uğraşıyor onlar için biraz zor geçiyor. Biz de bazen onlara yardım ediyoruz ama genelde bizi çalıştırmıyorlar.” dedi.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu