Güncel

Kim Yine Meydan Okudu Gözümüzü Kırpmadan Vururuz

Kuzey Kore Genelkurmay Başkanlığı, Pyongyang yönetiminde ABD’nin ‘siyasi, ekonomik veya askeri bir provokasyonu’ karşısında ‘önleyici bir vuruş’ yapılacağını söyledi.

Genelkurmay sözcüsü, ABD’nin Japonya ve Güney Kore’de üsleriyle Güney Kore Cumhurbaşkanı’nın konutunu vurma tehdidinde bulundu.

UÇAK GEMİSİNİ VURURUZ

Kuzey Kore sözcüsü ayrıca, herhangi bir saldırganlık eylemi yapması durumunda ABD’nin Kore yarımadasına gönderdiği Carl Vinson uçak gemisini de hedef alacaklarını söyledi. 

Sözcü, “Uçak gemisi de dahil olmak üzere, büyük hedefler ne kadar yaklaşırsa, imha edici vuruşumuz da o kadar kuvvetli olur.

ABD’li yetkililer, gün içinde yaptıkları açıklamada, Kuzey Kore’nin 6. defa nükleer deneme yapmaya hazırlandığını hissettikleri takdirde Pyongyang’a karşı konvansyonel silah kullanmaya hazır olduklarını söylemişti. 

Kuzey Kore, dün yapmış olduğu açıklamada “Kore yarımadasına nükleer silah getiren ABD, barışı ve güveni ciddi olarak tehdit ederek, durumu nükleer savaşa doğru götürüyor.

KUZEY KORE’NİN FÜZE DENEMESİ

Pyongyang yönetimi, geçen hafta Japon denizine bir balistik füze atmıştı. Bunun üzerine ABD, Kore yarımadasına bir uçak gemisi yolladı. ABD Başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı Herbert McMaster, Washington’un müttefiklerini Kuzey kore tehdidine karşı korumak için tüm seçenekleri masaya koydu.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu