Ekonomi

Kendi Paramıza Sahip Çıkmasak Doların Yükselişini Durduramayız

Şanlıurfa’da gerçekleştirilen 19’uncu Olağan Kurulu Toplantısında konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, doların yükselmesi için birilerinin spekülasyon yaptığını söyledi.

MÜSİAD, 19’uncu Olağan Kurulu Toplantısını Şanlıurfa’da gerçekleştirdi. Toplantıda aynı zamanda MÜSİAD Şanlıurfa Şubesinin yeni yönetim kurulu da belirlendi. Tek aday listesiyle gidilen kongrede Mahmut Barut, MÜSAİD Şanlıurfa Şubesinin yeni başkanı oldu.

Toplantıya Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ve MÜSİAD üyeleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak birer konuşma yaptı.

Konuşmasında MÜSİAD’ın çalışmaları ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulunan Olpak, son günlerde dolarda yaşanan yükselişe değindi.

Amerika Doları’ndaki oynamanın iki ayağı olduğunu belirten Olpak,”Birincisi hiç kimsenin etkin olamadığı başka ülkelerin çok etkilendiği doların değer kazanması. O noktada elimizden fazla bir şey gelmiyor ama tedbirlerimiz almamız gerekiyor. Diğeri ise birilerinin üzerinde oynadığı bir spekülasyon süreci. Bu kanaate nasıl vardınız derseniz üç tane veri sunayım. Doların yükseldiği bu süreçte tahvil piyasasına bakın aynı şekilde bir değişim yok. Yurtdışı döviz çıkışına baktık bunu doğrulayan bir döviz çıkışı yok. Ülkemizin risk değişim birimine baktık böyle bir değişim söz konusu değil. O zaman birileri oynuyor.” dedi.

Bu durum karşısında yapılması gerekenleri de açıklayan Olpak  “Öncelikle sabredeceğiz. Ama iş dünyası sadece sabretmekle yeterli olmamalıdır. Sonrasında kendi para birimimize sahip çıkacağız. Bunun yolu öncelikle kendi aramızdaki alışverişleri yabancı para ile yapmayacağız. Neredeyse ekmeğimizi bile dövizle alacak bir noktaya gelmişiz. Şikayet etmeden buna en başta sahip çıkması gerekenler bizleriz. Başka bir konu tasarruflarımızı kendi para birimimizle yapacağız. Elbette hükümetimiz de yurt dışı ithalat ve ihracat işlemlerimizi kendi para birimimizle yapılması için çalışmalar yürütüyor. Son tavsiyem iş dünyası ticaretten ve yatırımdan kazanır. Riskimizi azaltmak istiyorsak hangi para birimi ile gelir elde ediyorsa o para birimi ile borçlanmaya özen gösterelim.”

Editör Mehmet Yakan 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu