Güncel

Kayıtlı Çiftçi Sayısı 2 Milyon 267 Bin Sayıya Ulaştı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtladı.
 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, köyden kente artan göç sorununu nedeniyle, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yönelttiği soru önergesine yanıt veren Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısının 2 milyon 267 bin 176 olduğunu açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer, Bakan Fakıbaba’ya yönelttiği soru önergesinde ülkedeki çiftçi sayısını, ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısını ve TARSİM’e ürünlerini sigorta ettiren çiftçi sayısını sordu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba; üreticilerin, tarımsal destekler ve benzeri uygulamalardan faydalanabilmek için kendi istekleriyle ÇKS’ye kayıt yaptırmakta olduğunu ve bu kaydını her yıl güncellemesi gerektiğini belirterek, “Bu kapsamda Türkiye genelinde Bakanlığımız Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) 2016 yılında kayıt yaptıran çiftçi sayısı 2 milyon 267 bin 176’dır.” açıklamasında bulundu.

Fakıbaba, “TARSİM ile uygulamanın başladığı 1 Haziran 2006 tarihinden 2017 yılı Kasım ayı itibariyle Türkiye genelinde Devlet Destekli Tarım Sigortaları kapsamında toplam 8 milyon 795 bin 39 adet poliçe düzenlenmiştir.” dedi.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, aile tipi işletme sayısının giderek arttığına işaret ederek “Hükümetin yanlış tarım politikası, artan girdi maliyetleri ve üreticinin ürününü değerinde satamaması nedeniyle tarım ve hayvancılığın gerilediğini” savunarak, “15 yıl öncesine kadar tarımda kendi kendine yeten bir ülke olan Türkiye, bugün her şeyi ithal eder duruma gelmiştir.” dedi.

Türkiye’de tarımla uğraşan kesimin azalmasının, ciddi manada sorunları beraberinde getirmekte olduğunu belirten Gürer, “Köyler boşalıyor. Şehirler köylerden göç eden insanlarla dolup taşıyor. Bu durum, sosyal, psikolojik ve ekonomik sorunları da beraberinde getiriyor.” diye konuştu.

Gürer, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmanın mevsimsel sorunlar dâhil hükümet uygulamalarından, krediden yararlanmak için de olması gereken bir kayıt sistemi olduğunu anımsatıp, “Sisteme dâhil olan çiftçi sayısı düşüklüğü ayrıca dikkate değerdir.” dedi.

 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu