Ekonomi

Karlov Suikastine İş Dünyasından Tepki

Rus Büyük-elçi karlov suikastı iş dünyasından tepki ile karşılandı, Rusya ile Türkiye arasındaki dostluğu hedef alan suikast Rus lider putin’in temkinli yaklaşımı ile hedefine ulaşamadı

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, Ankara’da katıldığı bir fotoğraf sergisinde silahlı saldırısı sonucu öldürülmesine iş dünyası temsilcileri tarafından tepki yağdı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin, “Bu menfur saldırıyı nefretle kınıyor; şahsım ve tüm DEİK ailesi adına Sayın Büyükelçinin yakınları başta olmak üzere, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı ve tüm Rus halkına en derin taziyelerimizi iletiyorum.” ifadelerini kullandı.

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak ise Büyükelçi Karlov’a yapılan saldırıyı kınadıklarını, sorumluların en kısa sürede ortaya çıkarılacağına inandıklarını bildirdi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı kınadılar.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili, “Rusya ve Türkiye, kökü tarihin derinliklerine uzanan dostlukla her zaman büyük zorlukların üstesinden gelmeyi başarmıştır. Bu güçlü birlikteliğin, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin amaçlarına ulaşmalarına da asla izin vermeyeceğinden hiç şüphe duymuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, silahlı saldırısı sonucu öldürülmesine ilişkin, “Ülkemizin huzurunu kaçırmaya çalışıyorlar. İki ülke arasındaki sıcak ilişkiyi bozmak istiyorlar.” ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin, “Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’a yapılan alçak saldırı Türkiye-Rusya ilişkilerini hedef alıyor. Bu terör saldırısını lanetliyorum.” açıklamasını yaptı.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin, “Bu alçak saldırının hedefi normalleşen Türkiye-Rusya ilişkileridir. Amaç apaçık ortadadır.” açıklamasını yaptı.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, silahlı saldırısı sonucu öldürülmesine ilişkin, “Karlov’a yapılan hain saldırının amacı Türk-Rus dostluğuna darbe vurmaktır ama hainler amaçlarına ulaşamayacaktır.” ifadesini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı