Ekonomi

Karadeniz ve Akdeniz Çok Yakında Birbirlerine Bağlanıyor

​Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yapmış olduğu açıklamada, son senelerde önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Arslan, ülkenin kuzeyi ile güneyin 18 ulaşım koridoru ile birbirine bağlanmış olacak.

TÜRKİYEYİ BİRBİRİNE BAĞLAMAK İÇİN 18 KORİDOR BELİRLENDİ

Arslan, “Türkiye’nin kuzeyinden güneyine, Karadeniz’i Akdeniz’e ve Doğu Anadolu üzerinden Güneydoğu Anadolu bölgesine bağlamak için 18 koridor belirlendi. 

Bu 18 koridorun son 3 tanesi Karadeniz’i Doğu Anadolu’dan Akdeniz’e ve güneye bağlamak adına yapılıyor. Bunlardan bir tanesi Ovit Tüneli, çok önemli bir tünel. 14 bin 200 metrelik bir güzergah ve devamında Kop Tüneli ile gelip Erzincan’a, Erzurum’un İspir ilçesi üzerindeki tünellerden Erzurum’a, Gümüşhane üzerinden Trabzon’a, Erzincan’a bağlanması, bütün bunlar birbirinin tamamlayıcısı.

OVİT TÜNELİ GELECEK SENE HİZMETE GİRİYOR

Arslan, Rize’nin İkizdere ilçesinin 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağında yapımı devam eden Ovit Türeli’nin çalışmalarının tüm hızıyla devam ediyor.

Dünyanın en uzun tünelleri arasında yer alan Ovit Tüneli’ 2018 senesinde hizmete sunulacağının müjdesini veren Arslan, şu değerlendirmede bulundu:

Ovit Tünelinde ışık gördüğü de yaptık, önümüzdeki sene hizmete sunmuş olacağız. Böylece Rizeyi İspir üzerinden Erzurum’a, oradan da ülkemizin güneyine bağlayacak önemi bir koridoru yapmış oluyoruz. Zigana Tüneli de Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Erzincan ve Bayburt’a oradan da Erzurum’a bağlayacak, devamındaki Kop Tüneli çok önemli bir tünel, böylece ikinci bir güzergahı, ikinci bir koridoru tamamlamış olacağız. İnşallah sadece bunlarla yetinmeyeceğiz, ülkemizin diğer yerlerinde bir çok tüneli yine yapacağız ki bahsettiğimiz koridorları tamamlamış olalım.

KARADENİZ AKDENİZ ARASINDAKİ ULAŞIM KESİNTİSİZ OLACAK

Arslan, Doğubayazıt ilçesi ile Van arasındaki Tendürek Dağları üzerindeki Tendürek Geçidinin de kış şartlarında geçişe izin vermediğini hatırlatıp, sözlerini şöyle devam etti:

O geçit vermeyen Tendürek Dağlarını da çok daha rahat aşabilmemiz, geçebilmemiz için Tendürek’te bir tünel planlaması yaptık, şu an proje çalışması yapılıyor. İnşallah onu da yaptığımızda Karadeniz’i Akdeniz’e, ülkemizin en doğusundan kesintisiz şekilde, tünel gerektiğinde tünel, viyadük gerektiğinde viyadük ve köprü yaparak bölünmüş yollarla bağlamış olacağız.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı