Sağlık

Kanser Tehlikesi Büyüyerek Devam Ediyor

Dünya genelinde kanser git gide daha büyük bir sağlık sorunu haline geliyor. kanser toplumlarda önemli bir sosyo-ekonomik yüke, bireylerde de maddi-manevi kayıp ve zorluklara yol açıyor.

Dünya genelinde kanser git gide daha büyük bir sağlık sorunu haline geliyor. kanser toplumlarda önemli bir sosyo-ekonomik yüke, bireylerde de maddi-manevi kayıp ve zorluklara yol açıyor.

Kanserin dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi ve toplumlarda önemli bir sosyo-ekonomik yüke, bireylerde de maddi manevi kayıp ve zorluklara yol açtığını belirtiliyor.
Bunun yanı sıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması, bu konuya verilen önemin giderek artmasına yol açmaktadır. ‘Dünya Kanser Günü’ her yıl 4 Şubat günü, kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artırılmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır.” dedi. 

Kanserin önlenebilen bir hastalık olduğuna dikkat çekilirken, “2013 yılında gerçekleştirilen Dünya Sağlık Toplantısı’nda ‘Dünya Kanser Bildirgesi’ yayınlanmış ve bu bildirgede global kanser yüküne değinilerek, kanser kontrolünün önemi vurgulanmıştır.
Bu bildirgeye göre ana hedef, kansere bağlı erken ölümlerin engellenmesiyle beraber, kanser tanısı alanlarda yaşam oranlarının ve yaşam kalitesinin artırılması olarak belirlenmiştir.
Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) tarafından bu yıl yayınlanan bildirgede ise kanserle mücadele hususunda dünya genelinde yapılması gerekenler ve bu konudaki önemli noktalar şu şekilde vurgulanmıştır; Sağlıklı bir çevre oluşturulabilir, kanser önlenebilir ve erken teşhis hayat kurtarır.”

Editör Kadir Kurtay
 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu