Güncel

Kamuda Yardımcı Hizmetler Sınıfına Yeni Bir Düzenleme Gelmelidir

Büro Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, kamuda dayatılan yardımcı hizmetler sınıfının tamamen kaldırılması gerektiğini söyledi.

Büro Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, kamuda dayatılan yardımcı hizmetler sınıfının tamamen kaldırılması gerektiğini söyledi.
 

Büro Memurları Sendikası (Büro Memur-Sen) Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, yaptığı açıklamada, kamuda 1965 yılı şartlarına göre tanımlanan yardımcı hizmetler sınıfının, aradan 52 yıl geçtikten sonra anlamını yitirdiğini belirtti.

Yardımcı hizmetliler sınıfının kaldırılmasının zamanı geldiğini kaydeden Unat, söz konusu ihtiyacın ortadan kalktığını aktardı.

Unat, “1965 yılı şartlarına göre tanımlanan yardımcı hizmetler sınıfı, aradan 52 yıl geçtikten sonra anlamını yitirmiştir. Söz konusu ihtiyaç ortadan kalkmıştır ve yardımcı hizmetler sınıfına yüklenen görevler halen kadroya geçirilen taşeron işçilerince yerine getirilmektedir. Artık anlamını yitiren yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalıdır.” dedi.

Bu kapsamdaki personelin, yasa ile öğrenim durumlarına uygun memur kadrolarına geçirilmesi gerektiğine değinen Unat, “Bu sınıfta bulunan personeli, kadro hizmeti itibari ile meslek erbabı olanları teknik hizmet sınıfına, diğerlerini ise genel idari hizmetleri sınıfına almak koşulu ile bu sorun ortadan kalkacaktır. Bu geçiş süreci için ‘yeni 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu beklenmeli bahanesi’ sunulacaksa şayet, bu sınıfta bulunan personelin; ek gösterge, görev tanımı, emeklilikte hak edilecek haklar gibi konularda mağduriyetin bir an evvel giderilmesi gerekmektedir. Taşeronun kadro aldığı şu günlerde devlet yetkililerimizin YHS konusunda samimi adımlar atmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı