Sağlık

Kahvede Bulunan Bileşikler Prostat Kanserini Azaltabilir

Bir dizi denemenin ardından, araştırmacılar kahvede bulunan iki bileşiğin prostat kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceği sonucuna vardılar. Her ne kadar bulgular ön planda olsa da cesaret vericidir.

Kahve , gezegendeki en popüler içeceklerden biri ve karmaşık bir kokteyl.

Aslında kahve, 1000’den fazla uçucu olmayan kimyasal bileşik ve 1.500’den fazla uçucu madde içerebilir .

Bu kimyasalların türü ve konsantrasyonları, üreticilerin fasulyeyi nasıl hazırladıkları da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak çılgınca değişebilir .

Bilim adamları kahvenin sağlık üzerindeki potansiyel etkilerinden yıllarca etkilendiler. Çok fazla aktif madde içeren ve birisinin de çok tükettiği bir içeceğin, nüfus üzerindeki etkisinin büyük olması muhtemeldir.

Bazı çalışmalar , kahvenin genel olarak iyi bir güç olabileceği sonucuna varmıştır. Ancak, sorular devam etmektedir.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar kahve tüketimi ile düşük prostat kanseri riski arasındaki bağlantıları belirlemeye başladı . Kanıt arttıkça, insanlar bu ilişkiye daha fazla dikkat çekiyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre prostat kanseri erkeklerde kanser ölümünün önde gelen nedenlerinden biri . Eğer kahveden elde edilen kimyasallar riski azaltmaya yardımcı olabilirse, izlemeye değer bir araştırma hattıdır.

 

Kahve ve prostat kanseri

Bilim adamları şimdi, kurucu parçalarının kansere karşı nasıl çalışabileceğini anlamak için kahvenin kimyasal yapısını daha derinden inceliyorlar.

Son zamanlarda, Japonya’daki Kanazawa Üniversitesi Tıp Bilimleri Enstitüsü’nden araştırmacılar, farelerde prostat kanserine karşı bir dizi kahve bileşiği test etti. Spesifik olarak, cabazitaxel gibi standart kanser ilaçlarına dirençli hücreler kullandılar.

Bilim adamları bu hafta İspanya’daki Barselona’daki Avrupa Üroloji Birliği kongresinde sonuçlarını sundu. Aralık 2018’de, bulgularını Prostat dergisinde yayınladılar .

Başlangıçta, bilim adamları altı kahve bileşiğinin etkilerine baktılar. Sonra, odaklarını sadece ikiye daraltdılar: kahweol asetat ve cafestol. Her iki kimyasal da Arabica kahvesinde doğal olarak bulunan hidrokarbonlardır.

Ön deneylerinde, bir petri kabındaki kanser hücrelerini prostatlara kahweol asetat ve kafestol eklediklerinde hücrelerin daha az hızlı büyüdüğünü gösterdiler.

 
Sonra, iki bileşiği farelere nakledilen prostat kanseri hücreleri üzerinde test ettiler. Toplamda, 16 fareyi kullandılar: dördü kontrol edildi ve hiçbir tedavisi yoktu; dört tane daha kahweol asetat verdi; dördünde kafestol vardı ve kalan dördünü hem kahweol asetat hem de kafestol ile tedavi ettiler.

“Biz o kahveol asetat bulundu ve kafestol farelerde kanser hücrelerinin büyümesini inhibe ancak kombinasyon önemli ölçüde daha yavaş yol sinerjik çalışmak gibiydi tümör tedavi edilmeyen farelerdeki daha büyümesi,” çalışma lideri Dr. Hiroaki Iwamoto açıklıyor.

Etkileri çarpıcıydı ve Dr. Iwamoto devam ediyor:

“11 gün sonra, tedavi edilmeyen tümörler orijinal hacminin yaklaşık [3.5] katı kadar (yüzde 342) büyürken, her iki bileşikle tedavi edilen farelerdeki tümörler orijinalin yaklaşık [1.5] (yüzde 167) katından fazla artmıştır. boyut.”

 

Çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç var

Bilim adamlarının bu çalışmayı fare hücreleri üzerinde yürüttüğünü hatırlamak önemlidir. Ayrıca, açıkladıkları gibi, bu bir pilot çalışmadır. Sonuç olarak, bileşiklerin insanlarda güvenli ve etkili olup olmadığını belirleyemeden önce daha fazla çalışma yapmaları gerekecek.

Bununla birlikte, araştırmacılar emin olmaya devam ediyorlar ve bulgular konusunda heyecanlılar.

Dr. Hiroaki Iwamoto ” Gösterdiği şey, bu bileşiklerin ilaca dirençli hücreler üzerinde prostat kanseri hücrelerini doğru koşullarda etkilediği görülüyor.”

Bilim adamları şimdiden çalışmalarını genişletmeyi planlıyorlar. Dr. Iwamoto, “şu anda bu bulguları daha büyük bir örnekte ve daha sonra insanlarda nasıl test edebileceğimizi düşünüyoruz” diye açıklıyor.

Hazırlanmanın kahvenin kimyasal yapısını değiştirdiği gerçeği, bir başka önemli araştırma hattını açar ve demlenmenin veya filtrelemenin kahweol asetat ve kafetalin son içeceğin içinden çıkıp çıkmayacağı hala net değildir.

Her ne kadar bu sonuçlar heyecan verici olsa da, cevaplanması gereken birçok soru var.

Dr. Iwamoto’nun dediği gibi, “Bunlar ümit verici bulgular, ancak insanların kahve tüketimini değiştirmemelerini sağlamalılar. Kahve hem olumlu hem de olumsuz etkilere sahip olabilir …” Ancak, bu sonuçları onaylayabilirsek … ilaçlara dirençli prostat kanserini tedavi etmek için adaylarımız olabilir. ”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu