Güncel

Kadınlara Hak Ettiği Değeri İslam Dini Vermiştir

Kadına yönelik hak ihlallerinin ve şiddetin sebebinin asla İslam dini olmadığına dikkat çeken Karlıova Müftüsü Tutkal, kadınlara asıl itibarlarını İslam dininin verdiğini ifade etti.

Kadına yönelik hak ihlallerinin ve şiddetin sebebinin asla İslam dini olmadığına dikkat çeken Karlıova Müftüsü Tutkal, kadınlara asıl itibarlarını İslam dininin verdiğini ifade etti.
 

Bingöl’ün Karlıova ilçe Müftülüğü tarafından Merkez Ulu Camii’nde kadınlara yönelik “Adalet ve Hakkaniyet Bağlamında Kadın” konulu vaaz programı düzenlendi.

Programda konuşan İlçe Müftüsü Mehmet Hadin Tutkal, İslam dininin kadına verdiği değere dikkat çekti.

Tutkal, “Günümüzde kadına yönelik gerçekleştirilen hak ihlallerinin ve şiddetin sebebi asla İslam dini değildir. Yüce Rabbimiz katında kadın ve erkek, kulluk yönünden aynı konumda tutulmakta, yaratılış itibariyle kadın ve erkeğe aynı sorumluluklar yani mükellefiyetler yüklenmekte, kazanılmış hakların kullanımında eşit haklar sağlanmaktadır. İslam dini kadınlar için annelik vasfı yüklemek suretiyle onlara itibar vermiş, cenneti annelerin ayaklarının altına yani onların razı olmalarına bırakmıştır. Dünyada kendisine en çok iyilik yapmamız gereken annemiz olarak bildirilmiş, anne hakkının yenmesi sebebiyle dünya ve ahiret sıkıntısıyla karşılaşılacağı ifade edilmiştir. Ayrıca kız çocuklarının toplumlarda ikinci plana itilmesi İslam dininde engellenmiş, iki kız çocuğu terbiyesiyle, ahlakıyla büyütülmesi neticesinde bu kız çocuklarını büyütenlere cennet müjdesi verilmiştir.” dedi.

Bir çok toplumda yanlış da olsa çok revaç gören erkek olarak yaratılmanın bir ayrıcalık olduğu hususunun İslam dininde kabul edilmediğini vurgulayan Tutkal, “İnsanların Âdem ve Havva olarak yani erkek ve dişi olarak yaratıldığı ifade edilmiş, kendi ellerinde bulunmayan bir vasıfla övünülmesi kınanmış ve üstünlüğün yaratılış özelliklerinde değil, sonradan kazanılan takvaya yani Allah’a saygıya, Allah’ın emirlerine riayet yasaklarından kaçınmaya bağlanmıştır.” diye konuştu. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı