Sağlık

Kadınlar neden yaşlandıkça seks yapmaktan kaçınma eğilimi gösterir?

Sağlıklı Yaşam için araştırma yapan uzmanlar, yaşlanan kadınların, menopozdan sonra sekse ilgi kaybetme eğiliminin nedenlerini araştırıyor.

Bulgular Kuzey Amerika Menopoz Derneği (NAMS) sunulacak Yıllık Toplantısında Philadelphia içinde yapılacaktır. Portland, OR’deki Sağlık Araştırması için Kaiser Permanente Merkezi’nden Dr. Amanda Clark, araştırmanın baş yazarıdır.

Araştırma, postmenapozal kadınlarda menopozdaki genitoüriner sendrom (GSM) prevalansını ve bunun kadınların seks zevkini nasıl etkilediğini inceler .

GSM, menopoz döneminde veya postmenopozal dönemlerde olan kadınları etkileyen vajinal ve idrar yolu sorunlarının toplu adıdır.

Yaygın GSM semptomları mesane kontrol problemleri ve ağrı cinsel ilişki sırasında veya dahil disparöni vajinal duvar yaşla birlikte daha ince hale nedeniyle oluşur eğilimindedir.
 

GSM semptomlarının yaşlanan kadınlarda incelenmesi

 Clark ve arkadaşları , Mart-Ekim 2015 tarihleri ​​arasında, e-postayla 55 yaş ve üzerinde 1500’den fazla kadın hakkında araştırma yaptı.

Kadınlar çoğunlukla beyazdı ve neredeyse yarısı (% 48) 6 ay içinde herhangi bir cinsel aktiviteye sahip olmadığını bildirdiler.

Kadınlara, birinci basamak hekimlerini veya jinekologlarını ziyaret ettikten sonraki 2 hafta içinde yaklaşıldı ve araştırmacılar katılımcıları elektronik sağlık kayıtları kullanarak seçti. Ankette kadınlara “vulvovajinal, üriner ve cinsel belirtiler” öyküsü soruldu.

Araştırmacılar Uluslararası Urojinekoloji Derneği-Revize Pelvik Organ Prolapsus / İnkontinans Cinsel Anketi’nden sorular derlediler ve bunları vulvovajinal atrofi semptomları için özel olarak tasarladıkları benzer sorularla birleştirdiler.
 

Acılı seks korkusu, kadınları bundan kaçınır

Kadınların cinsel yönden niçin aktif olmadıklarının ana nedenleri, bir eşin bulunmamasıydı; katılımcıların yüzde 47’si bunun böyle olduğunu veya eşin “ilgi ve fiziksel yetersizlik eksikliği” olduğunu belirtti ve katılımcıların yüzde 55’i buna cevap verdi .

Bununla birlikte, katılımcıların bunlara ek olarak çeşitli tıbbi nedenleri bildirdiler. Kadınların yüzde 7’si tarafından mesane sızıntısı, aciliyet veya çok sık idrara çıkma “kaydedildi ve yüzde 26’sı cinsel inaktivitelerinin” vulvovajinal kuruluk, tahriş veya ağrıya bağlı “olduğunu belirtti ve yüzde 24’ü disparunyanın asıl sebep.

Cinsel açıdan aktif kadınlar da cinsel ilişki sırasında “ağrı ya da rahatsızlık hissi” bildirdiler; yüzde 45’i “genellikle” veya “her zaman” böyle bir acıyı hissettiklerini söylüyordu. Ayrıca, bu kadınların yüzde 7’si ilişki sırasında idrar kaçağı yaşadıklarını söyledi.

Vajinal kuruluk diğer bir ortak sorundu ve yağlayıcı kullanmayan 64 kadından biri bu sorunu yaşadığını bildirmiştir.

Genel olarak, [cinsel olarak aktif ve pasif olan kadınlar, [ağrılı cinsel ilişkiyi] yaşamaktan korkularak, mesane semptomlarından korkmaktan çok cinsel ilişkiden kaçınılması veya kısıtlanmasının daha sık olduğu […] belirtiliyordu “yazarları yazıyor.

Daha spesifik olarak kadınların yüzde 20’si vulvovajinal atrofi belirtileri korkusu olduğunu bildirirken, yüzde 9’u mesane kontrol belirtileri korkusu olduğunu bildirdi. 

Clark ve meslektaşları, “Postmenapozal kadınlar cinsel aktivite sırasında [GSM] semptomlarının ortaya çıktığını ve bu semptomların cinsel yaşamdaki duygusal deneyimlerini cinsel yönden aktif ve olumsuz bir şekilde etkileyebileceğini” bildiriyor.

Çalışmanın güçlü yönleri ve sınırlamaları

Clark, bugün yaptığı araştırmalar hakkında Medikal Haber’de konuşan “Araştırmanın güçlü yönleri şunlardı: 89 yaşına kadar olan postmenopozal kadınlar için tam yaş spektrumunu değerlendirdik ve [ve] anket ve elektronik sağlık kayıt verileri. “

NAMS’nin yürütme direktörü Dr. JoAnn Pinkerton da bulgular üzerinde duruyor ve “Bu çalışma, sağlık hizmeti sunucularının peri-ve menopoz sonrası kadınlarla açık ve dürüst bir görüşme yapmalarını gerektiren bir başka nedenle, uygun tedavilerin sağlanmasını sağlamaktadır. seçenekler değerlendirilebilir. “

Ancak Dr. Clark, çalışmanın bazı sınırlamalarını da kaydetti. MNT’ye  “Araştırmamızın nüfusu, bu kadınların koruyucu bakıma başvurmaları nedeniyle genel nüfustan farklıdır” dedi . Kadınları iyi bir kadın ziyaretinin hemen ardından değerlendirdik. “

“Ayrıca,” Çalışmamızdaki kadınlar, “Vulvovaginal Sağlık için Evet” adlı bir çalışmaya katılmaya gönüllü oldukları için GSM hakkındaki farkındalığının artmış olabileceğini “belirtti.

Gelecekteki araştırmaların bulguları daha büyük kohortlarda test etmesi gerektiğini söyledi. “Sonraki adımlar,” diyor Dr. Clark, “cinsel eylemsiz kadınları GSM ile ilgili cinsel işlevlerle ilgili çalışmalara dahil etmenin yollarını bulmaya devam etmek” dedi.

Editör Ramazan Cengiz

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu